Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
Tillbaka Skriv ut
Ansvariga sektioner

Sektionens miljöansvarige ansvarar för samverkan med miljökommittén och säkerställer att det inte fattas sektionsbeslut som strider mot Svemo miljöpolicy eller beslut som har fattats av miljökommittén.

Här nedan finner du grensektionernas miljöansvariga.



Kontaktpersoner

Peder Eneroth

Dragracing
E-postpeder.eneroth@svemo.se
Tel. arbete+46739203282

Max Larsson

Enduro
E-postmaxigare@telia.com

Bernt Johansson

Motocross
E-postbernt.johansson@svemo.se
Tel. arbete+4670-6313298

Fredrik Hansson

Roadracing
E-postfredrik.hansson@svemo.se
Tel. arbete011-3004652

Håkan Olsson

Snöskoter
E-posthakan.olsson@svemo.se
Tel. arbete070-607 34 70

Johanna Karlsson

SuperMoto
E-postjohanna.carlsson@svemo.se
Tel. arbete070 - 531 28 89

Jenny Westerin

Track Racing
E-postjenny.westerin@svemo.se
Tel. arbete070-3112622

Kenneth Strandborg

Trial
E-postkenneth-strandborg@telia.com
Tel. arbete0708223569


Första helgen i april genomfördes en träffpunkt med distrikten för att diskutera organisationsutredningen.

2017-04-11

Framgång inom en idrott mäts ofta i medaljer eller andra sportsliga framgångar. Det må vara vad allmänheten uppskattar och värderar, men för ett förbund är det andra faktorer som avgör hur väl man lyckas. Eftersom det är fakta som sällan når utanför den inre kretsen, finns det därför anledning att i denna krönika berätta om den framgångsresa som Svemo (Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet) befinner sig på.

2017-10-05

Klockan 20:00 17/4 på Kanal 5 får ni följa Jonathans historia om att vara påväg att bli elitidrottare i enduro och plötsligt kraschar som dessvärre leder till förlamning.

2017-04-17


FIM
FIM Europe
Riksidrottsförbundet
SISU
SMC
NMC
Samarbetspartner

If
Intersport
HUAros
Accessdata
KONTAKTA OSS: kansli@svemo.se 011-231080 Sprängstensgatan 2 Box 2314 600 02 Norrköping