Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
Tillbaka Skriv ut
Styrelse

Svemo förbundsstyrelse väljs av klubbarna vid Förbundsmöten som hålls vartannat år. Styrelsen består av åtta personer som, genom ett intervallsystem, var och en väljs för en tid av fyra år. Ordförande, för en tvåårsperiod, väljs vid varje förbundsmöte.

 

Styrelsens uppdrag är att ansvara för och leda Svemo:s arbete under mandatperioden, det vill säga den tvåårsperiod som förflyter mellan förbundsmötena. Stadgar samt beslut som tas av förbundsmötet, som är Svemo:s högsta beslutande organ, utgör de riktlinjer som styrelsen skall arbeta efter.

 

Till sin hjälp använder sig styrelsen av dels utsedda sektioner och kommittéer med ideellt arbetande människor samt av kansliet med anställd personal.

Kontakta oss

Håkan Leeman

Ordförande
OmrådeRF, Internationellt
E-post:hakan.leeman@svemo.se

Åke Knutsson

Vice Ordförande
OmrådeStadgar, NT, Disciplin, Licens, TK
Kontaktperson medEnduro
Distriktskontakt förÖvre Norra
E-postake.knutsson@svemo.se

Thomas Avelin

Ledamot
OmrådeUtbildning, RIG, Topp & Talang
Kontaktperson medTrackracing
Distriktskontakt förSödra
E-postthomas.avelin@svemo.se

Tony Jacobsson

Ledamot
OmrådeMiljö
Distriktskontakt förNedre Norra
E-posttony.jacobsson@svemo.se

Ulla Peterson

Ledamot
OmrådeSäkerhet
Kontaktperson medSnöskoter
Distriktskontakt förÖstra
E-postulla.peterson@svemo.se

Josefin Lundin

Ledamot
OmrådeMedia, kommunikation, barn-ungdom
Kontaktperson medTrial
Distriktskontakt förVästra
E-post:josefin.lundin@svemo.se

Jonas Gustafsson

Ledamot
OmrådeIT
Kontaktperson medMotocross
Distriktskontakt förSödra
E-postjonas.gustafsson@svemo.se

Robert Svensson

OmrådeEkonomi/kansli, idrottslyftet
Kontaktperson medDragracing, roadracing, minimoto, supermoto
Distriktskontakt förMellan Norra
E-postrobert.svensson@svemo.se


Första helgen i april genomfördes en träffpunkt med distrikten för att diskutera organisationsutredningen.

2017-04-11

Framgång inom en idrott mäts ofta i medaljer eller andra sportsliga framgångar. Det må vara vad allmänheten uppskattar och värderar, men för ett förbund är det andra faktorer som avgör hur väl man lyckas. Eftersom det är fakta som sällan når utanför den inre kretsen, finns det därför anledning att i denna krönika berätta om den framgångsresa som Svemo (Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet) befinner sig på.

2017-10-05

Klockan 20:00 17/4 på Kanal 5 får ni följa Jonathans historia om att vara påväg att bli elitidrottare i enduro och plötsligt kraschar som dessvärre leder till förlamning.

2017-04-17


FIM
FIM Europe
Riksidrottsförbundet
SISU
SMC
NMC
Samarbetspartner

If
Intersport
HUAros
Accessdata
KONTAKTA OSS: info@svemo.se 011-231080 Sprängstensgatan 2 Box 2314 600 02 Norrköping