Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
Tillbaka Skriv ut
Kontaktpersoner

Minimoto och MiniGP ingår i arbetet för Roadracingverksamheten. 

Maila din fråga till roadracing@svemo.se eller kontakta oss direkt (se kontaktuppgifter nedan).

 

Följande frågor kan du ställa till roadracing@svemo.se:

- frågor och/eller förslag kring Roadracing- och Minimotoverksamheten

- regelfrågor

- tekniska frågor 

- ansökan om upp- eller nedklassning

- startnummerbyte

 

Frågor kring tävlingar riktas direkt till respektive arrangör, detta gäller även anmälan till tävlingar via Svemo-TA.  

Licensfrågor besvarar Svemos licensavdelning. Se hemsidan för licensinformation och kontakt.

Information angående försäkringar och skadeanmälan finns på Svemos hemsida

 

Övriga frågor besvaras av Svemos kansli (kontakta grenkoordinatorn). 

 

Följ Minimoto & MiniGP Roadracing Sverige på Facebook!

OBS! Facebookgruppen är inget officiellt Svemo-konto utan en diskussionsgrupp! 
Information som finns i gruppen är alltså inte "Svemo-officiellt". 
Dock kan gruppen ge en bra möjlighet till direktkontakt med Minimotovärlden.

facebook



Fredrik Hansson

Grenchef
E-postfredrik.hansson@svemo.se
Telefon0113004652

Sandra Altesson

Koordinator
E-postsandra.altesson@svemo.se
Telefon011231086

Åke Rydergren

Adjungerad Minimoto
E-postake.rydergren@svemo.se
Telefon0707127017

Robert Wallberg

Adjungerad Minimoto
E-postrobert.wallberg@svemo.se
Telefon0707614163

Ronny Olsson

Adjungerad Miljö- & el-ansvarig
E-postronny.olsson@svemo.se
Telefon0730271041


Se alla datum för årets Riksmästerskap i Minimoto.

2018-11-29

Från och med torsdagen den 1 november kan du välja om ditt fasta startnummer.

2018-10-25

Nu har anmälan öppnat för European Championship Mini Bike 2018.

2018-07-10


FIM
FIM Europe
Riksidrottsförbundet
SISU
SMC
NMC
Samarbetspartner

If
Intersport
HUAros
Accessdata
KONTAKTA OSS: kansli@svemo.se 011-231080 Sprängstensgatan 2 Box 2314 600 02 Norrköping