Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
Swedish Sidkarta
Logga in
motocross.595x150
Tillbaka Skriv ut
Beviljade dispenser, Upp/Ner-klassningar

Observera!

Förare som beviljats dispens meddelas skriftligt via mail. Föraren kan inte anmäla sig själv i tävling i TA, utan detta måste göras manuellt av arrangörnen, se manual/vägledning här under.

Manual för manuell anmälan av förare i Svemo TA (pdf)

 

 

För 2018 har följande förare godkänts att tävla i nämnd tävlingklass:

Kvinnliga förare t.o.m. 15 år som enligt SR Motocross erhållit Guldhjälmslicens 2018 
Listan rev.2018-05-28

Tilde Rehn (lic.nr.20050527)
Felizia Hurtig (lic.20050501)
Sofia Johansson (lic.20040711)
Alicia Olsson (lic.20050129)
Filippa Wiklund (lic.20040607)
Amanda Fors (lic.20050528)
Angelina Matsson (lic.20050620)
Ronja Erholtz (lic.20050306)
Klara Törnkvist (lic.20040717)
Samantha Skott Fant (lic.20040921)
Amanda Andersson (lic.20041124)
Mathilda Gierluk (lic.20051103)
Pipar Maja Gruvris (lic.20050913)
Saga Forslund (lic.20040607)
Saga Benysson Kiss (lic.20050809)
Alice Åhman (lic.20050115)
Linnea Höglund (lic.20041102)
Lisa Arvidsson (lic.20040409)

Förare med dispens för Guldhjälmslicens 2018 Listan rev.2018-04-26
Anton Eriksson (lic.20051011)
Hampus Pontán (20051109)
Jacob Höckert (lic.20050130)
Samuel Lundh (lic.20051014)
Axel Wimble (lic.20051230)

Förare med dispens för Ungdomslicens 85cc Listan rev.2018-04-03
Alicia Johansson (lic.20020310)
Oliver Askervall (20020916)

 

 


För 2017 har följande förare godkänts att tävla i nämnd tävlingklass:

Guldhjälm Listan rev.2017-06-12
Julius Fjällborg Persson (20041111)
Izak Strand (20041202)
Ludwig Persson (20040729)
Markus Gierluk (20040512)
Johan Ahlm (lic.nr.20040809)
Elliot Nimmervoll (lic.nr.20040920)
Ville Bjersted (lic.nr.20040309)
Axel Duell (lic.nr.20040707)
Kevin Grönquist (lic.nr.20041225)
Jonathan Svanberg (lic.nr.20040406)
Linus Rolycke (lic.nr.20040328)
Hugo Karlsson (lic.nr.2004083)
John Kopp (lic.nr.20040414)
Rasmus Karlsson (lic.nr.20040524)
Tim Vadsten (lic.nr.20040823)
Albin Zilverarn (lic.nr. 20040414)
William Wennman (lic.nr.20040415)
Lukas Karlsson (lic.nr.2004112)
Hampus Regner (lic.nr.20030920)

 


Guldhjälm (För tjejer t.o.m. 15 år) Listan rev.2017-12-05
Hilda Sjöberg (lic.nr.20041128)
Tilda Kaschner (lic.nr.20011229)
Clara Johansson (lic.nr.20021121)
Elin Lager (lic.nr.20020403)
Filipa Wiklund (lic.nr.20040607)
Tuva Hansen (lic.nr.20041231)
Wilma Persson (lic.nr.20040107)
Klara Törnkvist (lic.nr.20040717)
Felizia Hurtig (Lic.nr.20040501)
Lise Arvidsson (lic.nr.20040309)
Samantha Scott Fant (lic.nr.20040921)
Josefine Eriksson (lic.nr.20020528)
Alicia Jern (lic.nr.20020911)
Celina Hessman (lic.nr.20030725)
Tilde Rehn (lic.nr.20050527)

 

Dispens för deltagande i 85U
Hilma Enander (lic.nr 20010529)

 

Dispens för Seniorlicens i Minicross
Pontus Öhman (20040602)

 

 

 

 

För 2016 har följande förare godkänts att tävla i nämnd tävlingklass:

Guldhjälm Listan rev.2016-09-14)
Wiktor Leander (lic.nr.20031007)
Hampus Björkenfjäll (lic.nr.20030510)
Eric Werder (lic.nr.20030724)
Esteban Arundel (lic.nr.20030619)
William Heneryd, (lic.nr.20030124)
Hampus Olsson, (lic.nr.20030204)
Benjamin Svensson (lic.nr.20031120)
Albin Lundberg (lic.nr.20031008) 
Isak Davidsson (20030207)
Erik Gustavsson (20031023) 
Hampus Kallin Regnér (20030920)



Guldhjälm (För tjejer t.o.m. 15 år) Listan rev.2016-09-14
Josefine Ericsson Berglund (Lic.nr.20030321)
Emma Robertsson (Lic.nr.20030710)
Sofia Shou (Lic.nr.20030104)
Matilda Eliasson (Lic.Nr.20020825)
Josefine Berglund (Lic.Nr.20030321)
Clara Sjöqvist (Lic.Nr.20030615)
Alicia Johansson (Lic.Nr.20020310)
Ida Dienos (Lic.nr.20011106)
Elise Jangbåge (Lic.nr.20020222)
Eveline Bäckstrand (Lic.Nr.20020603)
Alicia Jern (Lic.Nr.20020911)
Louise Westlund (Lic.nr.20021224)
Celina Hessman (Lic.nr.20030725)
Lovisa Gunnari (Lic.nr.20011204)
Linn A Molin (Lic.nr.20030708)
Clara Johansson (Lic.nr.20021121) 

 

 

 

 

 

För 2015 har följande förare godkänts att tävla i nämnd tävlingklass:
 

Guldhjälm

Oliwer Petersson (lic.nr.2002103)
William Bolin (lic.nr.20021017)
Casper Alm (lic.nr.20021211)
Leo Aaltonen (lic.nr.20020409)
Egon Sundström (lic.nr.20020321) 
Johan Larsson (lic.nr. 20011025)
Oscar Törnblom (lic.nr. 20021008)
Edvin Bjerregård (Lic.nr. 20021111)
Edvard Fjällborg (Lic.nr. 20020131)
Niklas Beivik (Lic.nr. 2020927)
Eric Fundell (Lic.nr. 20020804)
Vilgot Dahlgren Sillman (Lic.nr. 20020616)
Kalle Hållbus (Lic.nr. 20021218)
Lukas Möller (Lic.nr. 20020910)
Elias Juuso (Lic. 20021218) 



Guldhjälm (Tjejer t.o.m. 15 år) Listan rev.2015-10-13
Tilde Backlund (Lic.nr. 20020520)
Matilda Eliasson (Lic.nr. 20020825)
Elin Höglund (Lic.nr. 20020110)
Elise Jangbåge (Lic.nr. 20020222)
Tilda Johansson (Lic.nr. 20020113)
Ebba Kronvall (Lic.nr. 20020705)
Felicia Wedén (Lic.nr. 20020704)
Izabella S Högberg (Lic.nr. 20010731)
Alicia Johansson (Lic.nr. 20020310)
Hilda Sjöberg (Lic.nr. 20041128) 

 

Elit
Kevin Fredriksson (lic.nr.19970215)

Uppdaterad: 2018-05-28 10:20
Skribent: Peter Isgren
Epost: peter.isgren@svemo.se

Den 1 september arrangeras årets Lag-SM av Tibro MK. Snart är det dags för distrikten att nominera lag!

2018-07-19

Motocrossektionen uppmanar generellt klubbar/arrangörer att värna om hög säkerhet på sina motocrossbanor och inför förändringar gällande förnyelse av banlicenser.

2018-07-13

Motocrossektionens möte nr.5 genomfördes den 12 juli.

2018-07-13


FIM
FIM Europe
Riksidrottsförbundet
SISU
SMC
NMC
Grensponsor

Cubile
Fox
PSEParts
PSR
Race Magazine
Scott
KTM
Yamaha
Din MC
Husqvarna
Duells
Hagström
Made
MXCarro
Kumlin
HG Design
MXinaction
T-lock
Johanssons Bilvård
JSS
MXGP 2
RG3
100%
Bell
KONTAKTA OSS: kansli@svemo.se 011-231080 Sprängstensgatan 2 Box 2314 600 02 Norrköping