Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
Tillbaka Skriv ut
Kontaktpersoner
Följande frågor kan du ställa till Svemo Roadracing via roadracing@svemo.se:

- frågor och/eller förslag kring Roadracing- och Minimotoverksamheten

- regelfrågor

- tekniska frågor 

- ansökan om upp- eller nedklassning

- startnummerbyte

 

Frågor kring tävlingar riktas direkt till respektive arrangör, detta gäller även anmälan till tävlingar via Svemo-TA.  

Licensfrågor besvarar Svemos licensavdelning. Se hemsidan för licensinformation och kontakt.

Information angående försäkringar och skadeanmälan finns på Svemos hemsida

 

Välkommen att kontakta våra adjungerade ledamöter med din fråga.

Tänk på att rätt fråga ska till rätt person. Är du osäker, mejla till roadracing@svemo.se.  

Kom ihåg att alla adjungerade arbetar ideellt, det vill säga att de jobbar på sin fritid.

Ring därför gärna på kvällstid och ge dem ett par dagar för att svara på ditt mail. 

 

Väl mött!

 

Organisation för Roadracing

Svemo Roadracing leds av Fredrik Hansson. Läs mer om organisationen för Svemo roadracing.

 

Har du en "snabb fråga bara"?
Du får hjälp via Svemo Roadracings Facebook-grupp "Svemo Roadracing Info

facebook



Fredrik Hansson

Grenchef
Tel. arbete0113004652
E-postfredrik.hansson@svemo.se

Sandra Altesson

Koordinator
Tel. arbete011231086
E-postsandra.altesson@svemo.se

Åke Rydergren

Adjungerad Minimoto
Tel. arbete0707127017
E-postake.rydergren@svemo.se

Robert Wallberg

Adjungerad Minimoto
Tel. arbete0707614163
E-postrobert.wallberg@svemo.se

Per Holmström

E-postper.holmstrom@ericsson.com
Adjungerad Classic Roadracing, FIM Europe Vintage
Tel. arbete0107573286

Hans Brånalt

E-posthans@mbracesupport.se
Adjungerad MC-ID-ansvarig
Tel. arbete0370615801

Tony Jacobsson

E-posttony.jacobsson@svemo.se
Adjungerad Internationellt arbete
Tel. arbete0706912514

Henrik Björling

E-postlillkacken@gmail.com
Adjungerad Förarrepresentant
Tel. arbete+46702040296

Niclas Wärlander

E-postniclas.warlander@svemo.se
Adjungerad Förbundstekniker

Ulf Sjövald

E-postulf.sjovald@svemo.se
Adjungerad Förbundstekniker
Tel. arbete0767816585

Volmar Mårtensson

E-postvolmarm@hotmail.com
Adjungerad Banbesiktning Roadracing

Björn Andersson

E-postbjorn.andersson@brevet.nu
Adjungerad Banbesiktning Minimoto
Tel. arbete08381074

Ronny Olsson

Adjungerad Miljö- & el-ansvarig
Tel. arbete0730271041
E-postronny.olsson@svemo.se


Klubbar som önskar arrangera statustävlingar, t ex SM, under 2020 ombeds att skicka in en intresseanmälan på fastställd blankett senast den 31 augusti 2019.

2019-08-13

Nu finns inbjudan, tidsschema och TR till finalen i NM Roadracing 2019 tillgänliga.

2019-07-29

Lördagen den 10 augusti arrangeras en utbildning för nya träningsledare inom roadracing.

2019-07-29


FIM
FIM Europe
Riksidrottsförbundet
SISU
SMC
NMC
Grensponsor

Bike Trollhättan
Bike Performance
SurfTurf
KONTAKTA OSS: info@svemo.se 011-231080 Sprängstensgatan 2 Box 2314 600 02 Norrköping