Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
Tillbaka Skriv ut
Förare inkvalade till Sverige Cup Final
Följande förare har kvalificerat sig att delta vid finalen i Sverige Cup 2015.

SVERIGE CUP FINAL

SEMI PRO STOCK 


# Namn Team Märke Klubb
1 183 Anton Folkesson

Bygdsiljum SK
2 106 UTGÅR - Jim Johansson Team Haralds Racing Polaris Lingheds SK
3 165  Pär Vikman Team Storfors Varv Arctic Cat Malmfältens MCK
4 1 Elina Öhman Team Br. Öhmans Racing Lynx Älvsbyns MS
5 48 Filip Harr
  Gargnäs MK
6 53 UTGÅR -Niklas Höglund  
  Östersunds SSK
7 211 Daniel Johansson
Ski Doo Skellefteå MS
8 56 Linus Åberg   Lynx Bollnäs MK
9 154 Filip Nordmark  
Kiruna MK
10 42 Tim Karlsson Motorbolaget Ski Doo Sweden Ski Doo  Umeå AK
11 46 Daniel Välimaa   Lynx Överkalix SK
12 135 UTGÅR -Fredrik Nallgård Team Hans Eriksson AB Polaris Mora MK
13 86 Viktor Eklund   Ski Doo  Älvsbyns MS
14 41 Mattias Karlsson   Ski Doo Tåsjö SSK
15 75 Jens Nordström   
Lofsdalens SK
16 127 Johan Engkvist     Lynx  Tåsjö SSK

 

REDAN KLARA RESERVER

  # Namn Team  Märke Klubb
17 63 John Johansson   Lynx Vitådalens SK
18 333 André Gunnarsson     Woxnadalens MK
19 104 Jim Eliasson Tractorcity/Crossfix   Infjärden Racing SK

 

SEMI PRO STOCK

RESERVER 

Res.  # Namn Team Märke  Klubb
1 226 Linus Eriksson Team Cykel & Motor Säter Ski Doo Lingheds SK
2 142 Henrik Sandlund   Lynx Luleå MS
3 140 Daniel Rönnung   Arctic Cat  Njurunda MK
4 98 Adam Thomelius Team Mellanströms Arctic Cat Sweden
Älvsbyns MS
5 877 Fredrik Göstas   Arctic Cat Borlänge SSK 
6 966 Daniel Nilsson     Morjärvs MS
7 33 Joakim Eriksson   Ski Doo Njurunda MK
8 303 UTGÅR- Martin Ekspjuth   Team Storfors Varv Arctic Cat  Infjärden Racing SK
9 83 Tor Grim Welve   Lynx Tydals MK (Norge)
10 120 John Nordström     Infjärden Racing SK
11 31 Daniel Bergström   Lynx Härjedalens AK
12 32 Albin Persson   Lynx Bygdsiljum MK
13 81 Tony Svensson   Polaris Borlänge SSK
14 72 Daniel Åman     Sollefteå MK
15 25 Fredrik Eriksson   Ski Doo Lofsdalens SK
16 106 Robin Palovaara   Lynx Luleå MS
17 179 Viktoria Kirkhus  
Singsås MK (Norge)
18 16 Michael Jonsson E-son Maskin AB Lynx Kiruna MK
19 192 Petter Löfgren   Lynx Tåsjö SSK
20 39 Marcus Lidberg   Arctic Cat Älvsbyns MS
21 17 Robert Björklin   Lynx Team Walles MK
22 700 Jesper Eriksson   Lynx Skellefteå MS
23 12 Daniel Landin   Arctic Cat SMK Ockelbo
24 45 Oskar Holmström Team ASA Suspention Lynx Ammarnäs SK
25 994 Fredrik Lampinen   Arctic Cat Infjärden Racing SK
26 54  Rickard Holm   Lynx Bygdsiljum MK
27 173 Elias Lindgren     Skellefteå MS

 

 

 

UNGDOM 14-16

  # Namn Team Märke Klubb
1 39 Niklas Grönlund Vilhelminas Motorcenter & Fjälldalens Racing Polaris Storumans SK
2 43 Ludwig Gustafsson Team Haralds Racing Polaris Lingheds SK
3 30 Emil Harr     Gargnäs MK
4 55 Anton Karlsson Åsarnas Skoterservice Polaris Åsarnas SSK
5 58 Axel Johansson   Lynx Tavelsjö SK
6 46 Gustav Salomonsson Team Jonse Racing Lynx Team Walles MK
7 34 Lukas Svensson   lynx Tavelsjö SK
8 19 Pontus Berggren Team NK Racing Polaris SMK Söderhamn
9 56 Emil Persson   Lynx Kalix MS
10 44 Sol Oskar Olsson Team Hans Eriksson AB Polaris Mora MK
11 222 Alexander Söderberg   Arctic Cat Malmfältens MCK
12 73 Sebastan Persson   Lynx Östersunds SSK
13 66 Tobias Larsen Team Daleng Polaris Hattfjelldal SSF (Norge)
14 64  Lukas Westerlund Team NK Racing Polaris Team Walles MK 
15 49 Jens Wikman     Malmfältens MCK
16 225 John Wolden   Lynx

NMK Oppdal (Norge)

 

UNGDOM  14-16 

RESERVER

Res. # Namn Team Märke Klubb
1 4 Cevin Nyberg Carlsson   Ski Doo Infjärden Racing SK
2 96 Mattias Brink Team Ockelbo Gunniservice Polaris SMK Ockelbo
3 50 Tim Olsson Team Storfors Varv   Infjärden Racing SK
3 339 Oskar Englund   Polaris Njurunda MK
4 42 Jonathan Lindström Team ASA Suspention Ski Doo Tavelsjö SK
5 135 Alexander Waeraas   Lynx Hammerfest RC (Norge)
6 444 Jörgen Ruderaas Team Daleng Polaris Hattfjelldal SSF (Norge)


       

 

 

UNGDOM 12-14

  #   Namn   Team   Märke   Klubb
1 3   Tim Strandberg   Motorbolaget Ski Doo Sweden   Ski Doo   Tavelsjö SK
2 7   Joel Nordholm       Lynx   Bollnäs MK
3 27   William Svensson       Lynx   Tavelsjö SK
4 36   Gustaf Lindgren   Team Haralds Racing   Polaris   Lingheds SK
5 888   Jesper Bergström   Traktorcity / Crossfix   Lynx   Infjärden Racing SK
6 16   Gustaf Lööf       Polaris   Lingheds SK
7 81   Gustav Sahlsten       Ski Doo   Umeå AK
8 38   Alexander Forsberg       Lynx   Östersunds SSK
9 666   Emil Hägg       Lynx   Älvsbyns MS
10 11   Max Lemnert       Polaris   Östersunds SSK
11 155   Lucas Vikström   Team Piteå MC & Motor AB   Lynx   Infjärden Racing SK
12 10   Ellen Bäcke       Polaris   SMK Ockelbo
13 74   John Malmström   Malmström Motors   Lynx   Vitådalens SK
14 18   Elis Pedersen       Ski Doo   Strömsunds MK
15 199   Oliver Lidström           Älvsbyns MS
16 17   David Nordholm       Lynx   Bollnäs MK

 

 

 

UNGDOM 12-14

RESERVER

Res.   #   Namn   Team   Märke   Klubb
1   68   Ludwig Wiklund       Lynx   Arjeplogs SSF
2   1   Frans Persson       Lynx   Tåsjö SSK
3   322   Markus Nilsson   Team Daleng   Polaris   Hattjelldal SSF (Norge)
4   65   Erik Karlsson       Polaris   Västerås MK
5   860   Rasmus Eriksson   Ljungbergs Motor AB   Lynx   Lofsdalens SK
6   14   Thea Arnesson       Lynx   Njurunda MK 


Uppdaterad: 2019-03-04 14:24
Skribent: Anders Tibbling
Epost: anders@svemo.se

Snöskotersektionen har haft sitt andra och tredje möte för året.

2019-02-05

Snöskotersektionens protokoll för februari månad finns nu att läsa.

2019-03-04

Det var under torsdagen 30/1 på Gärdehovs arena i Sundsvall på SM-veckan som SM-mästarna i stadioncross korades. Flera av förarna var sugna på att ta hem segern och spänningen var hög in i sista minuten.

2019-02-04


FIM
FIM Europe
Riksidrottsförbundet
SISU
SMC
NMC
KONTAKTA OSS: kansli@svemo.se 011-231080 Sprängstensgatan 2 Box 2314 600 02 Norrköping