Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
37379090132_948b3610a3_o
Tillbaka Skriv ut
Sverige Cup Final 2017 - inkvalade förare
Till finalen i Östersund så har följande förare kvalificerat sig.

Kvalificerade förare till Sverige Cup Final 2017

 

I stock så kommer 10 förare från Norr och 6 Förare ifrån söder att starta. 
Reserverna placeras i ordning så att 1 reserv är ifrån södra gruppen.

STOCK

  Förare no Klubb Team Maskin
1 Daniel Bergström  107 Härjedalens AK
SKI-DOO
2 Jesper Eriksson 70 Skellefteå MS Team E-son Maskin LYNX
3 Ludwig Gustafsson  43 Lingheds SK Team Haralds Motor POLARIS
4 Alfred Hägglund 181 Infjärden Racing SK   SKI-DOO
5 Johan Grym 38 Team Walles MK Ljungbergs Motor Racing Team LYNX
6 Jens Vikman 65 Malmfältens MCK Ignition Snowcross ARCTIC CAT
7 Anton Karlsson 55 Åsarnas SK Åsarnas Skoterservice POLARIS
8 Filip Höök  50 Skellefteå MS Team E-Son Maskin SKI-DOO
9 Joel Dorra 969 Team Walles MK Ljungbergs Motor Racing Team
LYNX
10 Elias Lindberg 83 Gargnäs MK   POLARIS
11 Per Mikael Wagenius 294 Team Walles MK Ljungbergs Motor Racing Team LYNX
12 Albin Lindblom  20 Skellefteå MS Team E-Son Maskin  
13 Simon Lundström  118 Infjärden Racing SK    POLARIS
14 Edvard Moland 76 Alta SSF   ARCTIC CAT
15 Jonas Karlsson Springare 26 Infjärden Racing SK    LYNX
16 Jesper Bergström  115 Infjärden Racing SK Team Tractorcity/crossfix LYNX



Reserver Stock 

res Förare  no Klubb team  Märke
1 Oscar Pauna 35  Njurunda MK   SKI-DOO
2 Robin Warg Ignberg 113 Skellefteå MS    
3 Rasmus Andersson 393 Ljusdals MK Team Gröning Ljusdal LYNX
4 Anton Andersson 109 Överkalix SK   LYNX
5 Gustav Wesslén 92 Lingheds SK Haralds Racing POLARIS
6 Anton Sandström  160 Sorsele Skoterklubb   SKI-DOO
7 Håkon Krogstadmo 809 Tydals MK   SKI-DOO
8 Daniel Åhman 72 Malmfältens MCK Ignition Snowcross  
9 Petter Löfgren 192 Tåsjö SSK   LYNX
10 Axel Norberg 185 Överkalix SK   LYNX
11 Patrik Berglund 36 Njurunda MK    
12 Frans Viktor Johansson 69 Tväråns Intresseförening   POLARIS
13 Fredrik Herkules 24 Njurunda MK Northbike Team Snow LYNX
14 Niklas Ferdinandsson 224 Vännäs MK   ARCTIC CAT
15 Jens Nordqvist  75 Lofsdalens SK    
16 Juho Virmakoski 82 Kimk    
17 Anton Lindgren 94 Lingheds SK Haralds Racing POLARIS
18 Albin Kramer 178 Bygdsiljum MK   LYNX
19 Mikael Nilsson 30 Njurunda MK
SKI-DOO
20 John Johansson  63 Vitådalens SK   LYNX
21 Patrik Eriksson 860 Lofsdalens SK Ljungbergs Motor Racing Team LYNX
22 Jörgen Ruderaas 444 HSSK Team Daleng POLARIS
23 Ted Lindborg 199 Rättvik Boda MK   POLARIS


Ungdom 14-16

Följande 16 förare har kvalificerat sig för Final

  Förare No klubb Team  Märke  
1 Ingebrigt Hoelsæter 252 Nmk oppdal Team kakken motorsport Lynx NO
2 Topi Posti 431 LaMK Finland Team Brandt Polaris Polaris FI
3 Alexander Forsberg 38 Östersunds SSK   Polaris SE
4 Emil Hägg 666 Tväråns Intresseförening   Ski-Doo SE
5 Gustaf Lindgren 36 Lingheds SK Haralds Racing Polaris SE
6 Tim Strandberg 3 Tavelsjö SK Team Northbike Ski-Doo Sweden Ski-Doo SE
7 Max Lemnert 11 Östersunds SSK   Polaris SE
8 William Svensson 27 Tavelsjö SK   Lynx SE
9 Joel Nordholm 7 Bollnäs MK   Lynx SE
10 Gustav Sahlsten 81 Umeå AK Team Northbike Ski-Doo Sweden Ski-Doo SE
11 Oliver Håkensen 207 Nmk gaula motorsport   Polaris NO
12 Antti Lehtilahti 153 LaMK Finland   Lynx FI
13 William Sjöbom 67 Njurunda MK   Ski-Doo SE
14 Anton Wasslén 66 Infjärden Racing SK   Arctic Cat SE
15 Ørjan Solberg 155 Valdres ssk.   Ski-Doo NO
16 Håkon Berge 185 Valdres SSK   Lynx NO

 

Reserver Ungdom 14-16

 
  Förare No klubb Team  Märke  
1 Anton Andersson 5 Njurunda MK   Lynx SE
2 Aapo Savela 42 OSMK Finland Team Kelkkakuume Lynx FI
3 Tuva Langland Reinsbakk 2 NMK Melhus TeamRR Arctic Cat NO

 

Ungdom 12-14

Följande 16 förare har kvalificerat sig för Final

  Förare  No Klubb Team  Märke   
1 Nemo Fahlander 69 SMK Söderhamnsavdelning Team Cubic Lynx SE
2 Otto Hyvärinen 149 LaMK Finland Koneliike Korteniemi Racing Lynx FI
3 Alfred Gunnarsson 327 Team Walles MK   Lynx SE
4 Lucas Vikström 55 Infjärden Racing SK Team Traktorcity/Crossfix Lynx SE
5 Ørjan Aune 63 NMK Gaula   Lynx NO
6 Emil Mikalsen 119 alta ssf   Ski-Doo SE
7 David Nordholm 17 Bollnäs MK   Lynx SE
8 Jan Even Romsdal 77 Alta SSF   Lynx NO
9 Linus Dahlberg 23 Mora MK   Lynx SE
10 Molly Strandberg 8 Tavelsjö SK   Ski-Doo SE
11 Mille Andersson 370 Ljusdals MK Team Gröning Ljusdal Lynx SE
12 Patrick Lillevik 212 Alta ssf   Ski-Doo NO
13 Frans Persson 29 Tåsjö SSK   Lynx SE
14 Morgan Eriksson 91 Malmfältens MCK   Lynx SE
15 Johan Rosenberg 12 Team Walles MK   Polaris SE
16 Thea Arnesson 14 Njurunda MK   Lynx SE

 

Reserver Ungdom 12-14

  Förare  No Klubb Team  Märke   
1 Rasmus Eriksson 860 Lofsdalens Skoterklubb Ljungbergs Motor Racing Team Lynx SE
2 William Ejderhäll 50 Infjärden Racing SK   Lynx SE
3 Elis Pedersén 18 Strömsunds MK   Ski-Doo SE
4 Viktor Lindqvist 99 Mora MK   Lynx SE
5 Vera Persson 19 Tåsjö SSK   Lynx SE
6 Elias Staff 90 Skutskärs MS   Lynx SE
7 Olle Kårbro 6 Västerås MK   Lynx SE
8 Hilda Arnesson 82 Njurunda MK   Lynx SE


Uppdaterad: 2017-03-21 15:48
Skribent: Anders Tibbling
Epost: anders@svemo.se

Snöskotersektionen har haft möte nr 21 för året.

2018-12-06

Snöskotersektionen har haft möte nr 20.

2018-11-23

Inventering och intresse för körning av barnsnöskoter

2018-11-09


FIM
FIM Europe
Riksidrottsförbundet
SISU
SMC
NMC
KONTAKTA OSS: kansli@svemo.se 011-231080 Sprängstensgatan 2 Box 2314 600 02 Norrköping