Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
snoskoter.595x150
Tillbaka Skriv ut
Svenska Mästare

Svenska Mästare

 

2014

 

Klass

 

Förare

 

Klubb

Cross SM   Pro Open   Adam Renheim   Lima MS
    Pro Stock   Elias Ishoel   Norge
    Pro Stock Dam   Elina Öhman   Älvsbyns MS
Stadioncross SM   Pro Open   Marcus Ogemar - Hellgren   Östersunds SSK
Back SM   Racer   Daniel Östman   Sundsjö SK 
    Pro Open   Tim Marklund   Infjärden Racing SK
    Pro Stock   Adam Thomelius   Älvsbyns MS
Back RM   Ungdom 14-16   Alexander Söderberg   Fritids o SF Nord
    Ungdom 12-14   Emil Harr   Gargnäs MK
           
   

2013

  Klass     Förare   Klubb
Cross SM   Pro Open   Adam Renheim   Lima MS
    Pro Stock    Marcus Ogemar-Hellgren   Östersunds SSK
    Pro Stock Dam   Marica Renheim    Lima MS
Stadioncross SM      Pro Open   Adam Renheim
  Lima MS
             
Backe SM   Racer   Niklas Stenberg   Infjärden Racing SK
    Pro Open   Tim Marklund   Infjärden Racing SK
    Pro Stock    Jim Eliasson   Infjärden Racing SK
    Ungdom    Filip Harr   Gargnäs MK
Backe RM   Sport 600   Jens Nordqvist   Lofsdalens SK
             

2012

           
Cross SM   Pro Open   Adam Renheim    Lima MS
    Pro Stock    Marcus Lundgren   Älvsbyns MS
    Pro Stock Dam   Marica Renheim    Lima MS
Stadioncross SM   Pro Open   Petter Nårsa   Moskosels SK
             
Backe SM   Racer   Robert Granberg   Älvsbyns MS
    Pro Open   Anton Dahlqvist
  Infjärden Racing SK
    Pro Stock   Robin Olausson
  Östersunds SSK 
    Ungdom   Emil Andersson
  Bygdsiljum MK 
Backe RM   Sport 600    Simon Eklund   Robertsfors MS
             
Enduro SM   Pro Stock   Joakim Strandberg   Tavelsjö SK
    Sport 600   André Häreskog   Lycksele MK
             

 2011

           
Cross SM   Pro Open    Petter Nårsa    Moskosels SK
    Pro Stock    Marcus Johansson   Östersunds SSK 
    Pro Stock Dam   Marica Renheim   Lima MS 
Stadioncross SM   Pro Open   Petter Nårsa
  Moskosels MK 
             
Backe SM   Racer   Henrik Olsson
  Härjedalens AK
    Pro Open   Henrik Mases
  Mora MK
    Pro Stock   Filip Eriksson
  Lycksele MK
    Ungdom   Philip Andersson   Bygdsiljum MK 
Backe RM   Sport 600   Tony Johansson
  Bygdsiljum MK  
             
Enduro SM   Pro Stock   Joakim Strandberg   Tavelsjö SK 
    Sport 600   Andreas Henriksson
  Storuman SK 
             

 2010

           
Cross SM   Pro Open    Johan Lidman   Älvsbyns MS
    Pro Stock    John Stenberg    Lofsdalens SK 
    Pro Stock Dam   Desire Stolt
  Umeå AK
    Sport Stock Ungdom 14-16   Filip Sundström   Arjeplogs SF
             
Cross RM   Sport 600   Tony Johansson   Robertsfors SK
    Sport 600 Ungdom 12-13   Robin Ottosson    Vilhelmina MK
             
Stadioncross SM   Pro Open   Johan Lidman    Älvsbyns MS
             
Backe SM   Racer    Robert Granberg    Älvsbyns MS 
    Pro Open   Fredrik Granberg   Tavelsjö SK 
    Pro Stock    Fredrik Eriksson   Umeå AK
    Ungdom   Pontus Nässlander    Arjeplogs SF 
Backe RM   Sport 600    Tony Johansson    Robertsfors MS 
             
Enduro SM   Pro Stock    Joakim Strandberg   Tavelsjö SK 
    Sport 600   Jonas Lantz   Njurunda MK 
             

 2009

           
 Cross SM    Pro Open    Emil Öhman   Älvsbyns MS 
    Pro Stock    John Stenberg   Lofsdalens SK

  Pro Stock Dam   Lina Kaasalainen   Malungs MK

  Sport Stock Ungdom 14-16   Markus Johansson   Östersunds SSK
             
 Cross RM   Sport 600   Lars Lundberg   Älvsbyns MS
    Sport 600 Ungdom 12-13   Nisse Kjellström   SMK Söderhamn
             
Stadioncross SM    Pro Open   Emil Öhman    Älvsbyns MS
             
Backe SM   Racer   Henrik Olsson    Härjedalens MK 
    Pro Open   Tom Johansson   Gargnäs MK
    Pro Stock   Fredrik Eriksson    Umeå AK 
    Ungdom   Marcus Johansson   Östersunds SSK 
             
 Backe RM   Sport 600   Lars Lundberg    
             
Enduro SM   Pro Stock    Lars Ahlbäck   Vitådalens SK
    Sport 600   Andreas Henriksson   Storuman SK
             

2008

           
Cross SM    Pro Open   Emil Öhman   Älvsbyns MS
    Pro Stock   Dan Lang   Åredalens SSK
    Pro Stock Dam   Anna Henriksson   Malungs MK 
    Sport 600 Ungdom 14-16   Petter Nårsa   Moskosels SK
             
Cross RM   Sport 600   Ville Lehtisalo   LAMK - Finland
    Ungdom 380   Jesper Degerbjörk   Kiruna MK
             
Back SM   Racer   Kalle Bergdahl   Nyborgs SK
    Pro Open   Fredrik Granberg    Tavelsjö SK 
    Pro Stock     Roger Karlsson   Borlänge SK 
    Ungdom   Marcus Johansson     Östersund SSK
             
Backe RM   Sport 600   Lars Lundberg   Älvsbyns MS
   
       
Enduro SM   Pro Stock   Joakim Strandberg   Tavelsjö SK 
    Sport 600   Inge Samuelsson   Tärna SSK 
             

2007

           
Cross SM/RM   Pro 600   Peter Ericson   Skellefteå MS
    Pro 440   Marcus Evensson   Östersunds SSK 
    Sport 600   Per Nordholm    Bollnäs MK
    Fläkt 600   Mikael Vebring    Storumans SK
    Ungdom 600   Jonathan Eriksson    Lycksele MK
    Ungdom 380    Simon Lundström    Kiruna MK
    RM Tjej   Anna Henriksson    Malungs MK 
             
Backe SM     Ungdom   Pontus Engström    Östersunds SSK  
    Fläkt 600    Jonny Westerberg   Nolaskog SK
    Sport 600   Niklas Stenberg    Infjärden Racing SK 
    Sport 800     Jonas Johansson    Älvsbyns MS 
    Pro 600    Johan Westerlund    Robertsfors MS 
    Racing 1000   Jon Thalen    Ragunda SK
   
       
Enduro SM   Sport 600   Alexander Strandberg    Umeå AK 
    Sport 600 Fläkt    Inge Samuelsson    Tärna SSK 
             

2006

           
Cross RM/SM   Pro 600   Peter Ericson   Skellefteå MS 
    Pro 440   Johan Eriksson    Team Walles MK 
    Sport 600   Per Eriksson   Kiruna MK  
    Ungdom 600   Christian Salemark     Vindelns MK 
    Ungdom 380   Filip Eriksson   Lycksele MK 
    Tjej 600   Anna Henriksson   Malungs MK 
             
Backe    Ungdom   Christian Salemark   Vindelns MK 
    Sport 600   Jörgen Gotthardsson   Vilhelmina MK 
    Sport 800   Jens Hellström   Ragunda SK 
    Pro 600   Martin Norlund   Gargnäs MK 
    Racing 1000   Stefan Björklund   Östersunds SSK 
   
       
Enduro    Sport 600   Mats Persson   Storumans SK 
             

2005

 
       
Cross SM/RM   Pro 800    Daniel Olofsson    Lycklsele MK  
    Pro 440    Jörgen Backman    Team Walles MK  
    Sport 600   Ted Lindborg    Lingheds SK 
    Sport 380 Ungdom   Jeff Öijer    Mora MK 
    RM Tjej 600   Anna Henriksson    Malungs MK 
             
Backe   Sport 500    Mattias Lönn    Östersunds SSK 
    Sport 600   Robert Nilsson   FSF Nord 
    Sport 800   Nicklas Nårsa    Moskosel SK 
    Racing 1000   Fredrik Nilsson    Östersund SSK 
             
Enduro    Sport 500    Mats Persson    Storumans SK 
    Sport 600   Alexander Strandberg    Umeå AK 
             

2004

           
Cross SM/RM   Pro 800   Daniel Olofsson   Lycksele MK 
    Pro 440     Mac Liljenberg   Team Walles MK 
    Sport 600   Jonas Brodin   Bollnäs MK 
    Sport 380 Ungdom    Emil Johansson   Gargnäs MK 
    RM Tjej 600   Anna Henriksson    Malungs MK  
             
Backe    Sport 500    Johan Westerlund    Robertsfors MS 
    Sport 600   Andreas Haglund   Östersunds SSK 
    Sport 800   Niklas Nårsa   Moskosels SK 
    Racing 1000   Leif Jonsson   Hällnäs SSK 
             
Enduro    Sport 500     Stefan Nilsson    Ammarnäs SK 
    Sport 600   Lars-Johan Fjällström    Tärna SSK 
             

2003

           
Cross SM/RM   Sport 380 Ungdom    Jimmy Johansson    Gargnäs MK 
    RM Tjej 600   Anna Henriksson    Malungs MK 
    Sport 440   Johan Eriksson    Team Walles MK 
    Sport 600   Magus Myhr    Malungs MK 
    Pro 800   Tomas Åberg   Bollnäs MK 
   
       
Backe    Sport 380 Ungdom    Jimmy Johansson    Gargnäs MK 
    Sport 500   Ronnie Westlund   Hedevikens SK
    Sport 600   Tony Johansson     Robersfors MS 
    Sport 800   Nikals Stenberg    Infjärden Racing SK 
    Racing 1000   Stefan Björklund    Östersunds SSK 
   
       
Enduro    Sport 500    Stefan Nilsson    Ammarnäs SK  
    Sport 600   Lars-Johan Fjällström    Tärna SSK  
             

2002

  Pro 800   Tomas Åberg    Bollnäs MK 
    Sport 600   Jonny Persson   Robertsfors MS 
    Sport 440    Peder Svensson   Umeå AK 
    Sport 380 Ungdom   Fredrik Lindqvist   Östersunds SSK 
    RM Tjej 600   Anna Henriksson    Malungs MK 
             
Backe    Sport 380 Ungdom    Joakim Stensmo   Sundsjö SK 
    Sport 500   Ronnie Westlund   Hedevikens SK 
    Sport 600   Lennart Hovlin   Ljungdalens SK 
    Sport 700   Jonas Berglund   Härjedalens AK 
    Sport 800   Kenny Svonni   Kiruna MK 
    Racing 800   Jimmy Boström   Hede SK 
             
Enduro    Sport 500    Stefan Nilsson    Lycksele MK 
    Sport 600   Lars-Johan Fjällström   Tärna SSK 
             

2001

           
Cross SM/RM   Ungdoms SM    Jimmy Johansson     Gargnäs MK 
    Sport 440   Peter Löfvenius    Burträskbygdens SK 
    Sport 600   Fredrik Nilsson    Östersunds SSK 
    Racer   Thomas Åberg    Bollnäs MK 
             
Backe   Sport 380     Emil Johansson    Gargnäs MK 
    Sport 500   Jon Thalen    Ragunda SK 
    Sport 600   Johan Vesterlund    Robertsfors MS 
    Sport 700   Jens Hellström    Ragunda MCK 
    Racing 600   Johan Larsson    Tärna SSK 
    Racing 1000   Håkan Råberg    Åkersjöns SSK 
             
Enduro    Sport 500   Fredrik Granberg   Tavelsjö SK
    Sport 600   Jörgen Lindgren   Burträskbygdens SK
             

2000

           

Cross SM/RM

  Ungdoms SM    Tom Johansson   Gargnäs MK
    Sport 440   Peder Svensson   Umeå AK
    Sport 600   Magnus Myhr   Malungs MK
    Racer   Mats Persson   Storumans SK
             
Backe   Sport 380 Ungdom   Emil Ottosson   Strömsunds MK
    Sport 500   Torbjörn Starkman   Ragunda SK
    Sport 600   Stefan Björklund   Östersunds SSK
    Sport 700   Håkan Ottosson   Utrikes SSK
    Racing 600   Håkan Ottosson   Utrikes SSK
    Racing 1000   Tommie Hjort   Utrikes SSK
             

1999

           
    Ungdoms SM    Stefan Norberg   Storumans SK
    Sport 440   Joakim Strandberg   Umeå AK
    Sport 600   Rikard Nilsson   Malungs MK
    Racer   Thomas Åberg   Racer
    LL Sport 400cc   Fredrik Granberg   Tavelsjö SK
             

1998

           
    Ungdoms SM   Marcus Nilsson   Östersunds SSK
    Sport 440   Joakim Strandberg   Umeå AK
    Sport 600   Jonas Persson   Kalix MS
    Racer   Lars Johan Edh   Team Walles MK
    LL Sport 440cc   Fredrik Granberg   Tavelsjö SK
             

1997

  Ungdoms SM   Joel Eriksson   Ljusdals MK
    Sport 440   Christer Dalmans   Malungs MK
    Sport 600   Per Nordholm   Bollnäs MK
    Racer   Thomas Åberg   Bollnäs MK 
    LL Sport 440   Mats Fredriksson   Umeå AK
    LL Sport 600   Fredrik Granberg   Tavelsjö SK
             

1996

           
    Ungdoms SM   Peter Ericson   Skellefteå MS
    Sport 440    Christer Dalmans   Malungs MK 
    Sport 600   Jonas Persson   Team Walles MK
    Racer   Lars-Johan Edh   Team Walles MK
             

1995

           
    Ungdoms SM   Peter Ericson   Skellefteå MS
    Lilla Racer   Johan Svelander   SMK Dala
    Sport 500cc   Thomas Åberg   Bollnäs MK
    Racer   Lars-Johan Edh   Team Walles MK
    LL   Fredrik Granberg   Umeå AK
             

1994

           
    Ungdoms SM   Daniel Olofsson   Lycksele MK
    Lilla Racer   Magnus Myhr   Malungs MK
    Sport 500cc   Jonas Persson   Kalix MK
    Racer   Krister Johansson   Gargnäs MK
    LL   Sven-Erik Revelj   Hedevikens SSK
             

1993

           
    Ungdoms RM   Magnus Grahn    Gargnäs MK
    Lilla Sport   Fredrik Johansson   Arjeplogs SF
    Stora Sport   Christer Dalmans   Malungs MK
    Racer   Mats Öhman   Älvsbyns MS
    LL Lilla Sport   Jonas Persson   Kalix MS
    LL Stora Sport   Mats Persson   Storumans SSK
             

1992

           
    Ungdoms RM   André Nyström   Gargnäs MK
    Lilla Sport   Ronnie Westlund   Hedevikens SK
    Stora Sport   John-Erik Eriksson   Malungs MK
    Racer   Mikael Nyström   Gargnäs MK
    LL Lilla Sport   Kent Nilsson   Nattavara SFF
    LL Stora Sport   Mats Öhman   Älvsbyns MS
             

1991

           
    Ungdoms RM   Per Lindberg   SMK Dala
    Lilla Sport   Stefan Nilsson   Bollnäs MK
    Stora Sport   Hans Olsson   Team Walles MK
    Racer   Krister Johansson   Gargnäs MK
    LL Lilla Sport   Roger Engstrand   SMK Ockelbo
    LL Stora Sport   Mats Öhman   Älvsbyns MS
             

1990

           
    Ungdoms RM   André Nyström   Gargnäs MK
    Lilla Sport   Roger Engstrand   SMK Ockelbo
    Stora Sport   Stefan Nilsson   Kilafors MK
    Racer   Krister Johansson   Gargnäs MK
    LL Lilla Sport   Sonny Jirlén   Storumans SK
    LL Stora Sport   Mats Öhman   Älvsbyns MS
             

1989

           
    Lilla Std   Tomas Eriksson   Skellefteå MS
    Stora Std   Stefan Nilsson   Kilafors MK
    Racer   Mats Öhman   Älvsbyns MS
    LL Lilla Std   Lars Wilhelmsson   Ammarnäs SSK
    LL Stora Std   Sven-Erik Revelj   Team Walles MK
             

1988

  Lilla Std   Jan Axelsson   Vilhelmina MCK
    Stora Std   Richard Nilsson   Malungs MK
    Racer   Krister Johansson   Gargnäs MK
    LL Lilla Std   Lars Wilhelmsson   Ammarnäs SSK
    LL Stora Std   Mikael Nyström   Gargnäs MK
             

1987

           
    Lilla Std   Petter Jonsson   Gargnäs MK
    Stora Std   Robin Lindberg    
    Racer   Krister Johansson   Gargnäs MK
    Isbana/NM   Lasse Ingvarsson   Malungs MK
    LL Lilla std   Kenneth Jacobsson   Umeå AK
    LL Stora Std   Mikael Nyström   Gargnäs MK
             

1986

           
    Lilla Std   Erik Jonsson   SMK Ockelbo
    Stora Std   Mikael Yngvesson   Storumans SK
    750 racer   Rickard Johansson   Gargnäs MK
    Isbana/NM   Pär Bäckman   Malungs MK
    LL Lilla Std   Krister Johansson   Gargnäs MK
    LL Stora Std   Kenneth Jacobsson   Umeå AK
             

1985

           
    Lilla Std   John-Erik Eriksson   Malungs MK
    Stora Std   Krister Johansson   Gargnäs MK
    750 Racer   Lars-Johan Edh   Östersunds SSK
    Isbana   Pär Bäckman   Malungs MK
    LL Lilla Std   Lennart Eriksson   Lycksele MK
    LL Stora Std   Mikael Nyström   Gargnäs MK
             

1984

           
    Lilla Std   Peter Brännström   Skellefteå MS
    Stora Std   Jan Stenman   Storumans SK 
    750 Racer   Inge Andersson   Storumans SK 
    Isbana   Pär Bäckman   Malungs MK
    LL Lilla Std   Rickard Johansson   Gargnäs MK
    LL Stora Std   Sven-Erik Revelj   Team Walles MK 
             

1983

           
 
Std 350   Hans Olsson   Njurunda MK 
    Std 500   Jan Stenman   Storumans SK 
    Racer   Börje Arvdal   WMK Edsbyn
    Isbana   Åke Erikson   Bodens SF
    LL/Std A   Krister Johansson   Storumans SK
    LL/Std B   Mikael Nyström   Malå SSK
    LL/Std C   Lars-Johan Edh   Östersunds SSK
             

1982

           
    Racer   Sven-Erik Revelj   Team Walles MK
    Std 350   Hans Olsson   Njurunda MK
    Std 500   Krister Johansson   Storumans SK
             

1981

  Isbana   Ulf Baudin   Bodens SF
    Std 350   Fredrik Holmgren   Lycksele MK 
    Std 750   Inge Andersson   Storumans SK
    Racer   Lars Norberg   Storumans SK
    LL/Std A   Gunnar Abrahamsson   Storumans SK
    LL/Std B   Tomas Rehn   Örtträsk SK 
    LL/Std C   Rickard Johansson   Storumans SK
             

1980

  Isbana   Tord Sundström   Bodens SF
    Std 350   Krister Johansson   Storumans SK
    Std 750   Jan Stenman   Storumans SK
    Racer   Börje Arvdal   WMK Edsbyn
             

1979

  Isbana   Anders Michanek   Motorsällskapet
    Cross   Yngve Holmqvist   Junsele MS
             

1978

  Isbana   Anders Sjöström   Bodens SF
    Cross   Yngve Holmqvist   Junsele MS
             

1977

  350   Per-Ingvar Nordberg   Bodens SF
    750   Fredrik Holmgren   Lycksele MK 
             

1976

  350   Jan Sundkvist   Östersunds SSK
    750   Fredrik Holmgren   Lycksele MK 
             

1975

  350   Håkan Eriksson   Umeå AK
    750   Bertil Siklund   Umeå AK
             

1974

  350   Tord Sundström   Norrbottens MS
    750   Per-Olov Erhardsson   Ljusdals MK
             

1973

  350   Lennart Strandberg   Umeå AK
    750   Bernt Bergström   Umeå AK
             

1972

  350   Fredrik Holmgren   Lycksele MK
    750   Ulf Berglund   Skellefteå MS
             

1971

  350   Roger Leosson   Jämtlands MK
    750   Seved Lundberg   SMK Ockelbo
             

1970

  250   Dennis Westerlund   Arjeplogs SSF
    350   Ture Rensberg   Funäsdalens SK
    500   Seved Lundberg   SMK Ockelbo
    Över 500   Bertil Siklund   MS Umeå 
             

1969

  280   Tommy Pålsson   SMK Ockelbo
    320   Arne Lindström   SMK Ockelbo
    över 320   Arne Bromée   SSK Fjällrävarna


Uppdaterad: 2014-09-02 14:23
Skribent: Anders Tibbling

Sektionen har även haft årets femtonde möte.

2018-09-21

Snöskotersektionen har nu haft årets fjortonde möte.

2018-09-21

Snöskotersektionen har nu haft möte nr 13.

2018-09-13


FIM
FIM Europe
Riksidrottsförbundet
SISU
SMC
NMC
KONTAKTA OSS: kansli@svemo.se 011-231080 Sprängstensgatan 2 Box 2314 600 02 Norrköping