Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
snoskoter.595x150
Tillbaka Skriv ut
Elitförare Cross 2011

 

2011 års elitförarlista är framtagen enligt nedan.


Föraren har under de två föregående åren vid något tillfälle erhållit SM-poäng. ("bonus" poäng från kval 2010 räknas ej)

 

Erhållna SM poäng för Elitlicens

2009
Tagit poäng i någon av de tre SM-finalheaten.
 
2010
Kommit på plats 1-3 i SM-kval.
Tagit poäng i någon av de tre SM-finalheaten.

 

Följande förare tilldelas Elitlicens för 2011 för deltagande i SM, SM stadioncross samt att vara behörig att deltaga i Stadioncrosstävlingar.

Adam Renheim

Lima MS
Adam Öhman Älvsbyns MS
Andreas Larsson Team Walles MK
Andreas Sjöström Njurunda MK
Anton Dahlkvist Infjärden Racing
Baler Nääs Hedevikens SSK
Christer De Wall Sollefteå MK
Dan Lang Åredalens SSK
Dennis Jonsson SMK Ockelbo
Emil Dahlsten Team Walles MK
Emil Johansson Gargnäs MK
Emil Molander Njurunda MK
Emil Ottosson Strömsunds MK
Emil Sundvisson Åsarnas SSK
Emil Öhman Älvsbyns MS
Felix Gräsvik Kiruna MK
Filip Eriksson Lycksele MK
Filip Sundström Arjeplogs SF
Fredrik Eriksson Umeå AK
Fredrik Granberg Tavelsjö SK
Gustav Munther SMK Ockelbo
Henrik Mases Rättvik Boda MK
Jeff Öijer Mora MK
Jesper Axelsson Team Walles MK
Jesper Degerbjörk Kiruna MK
Jim Andersson Älvsbyns MS
Jimmy Johansson Gargnäs MK
Joakim Stranberg Tavelsjö SK
Joel Westerlund Arjeplogs SF
Johan Dahlgren Team Walles MK
Johan Eriksson Team Walles MK
Johan Lidman Älvsbyns MS
Johan Sundström Arjeplogs SF
Johan Vesterlund Robertsfors MS
John Stenberg Lofsdalens SK
Jonas Stenberg Lofsdalens SK
Jonas Wikström Älvsbyns MS
Jonathan Eriksson Lycksele MS
Jörgen Backman Team Walles MK
Kevin Fagré SMK Söderhamn
Leif Berglund Bollnäs MK
Lukas Johansson Gargnäs MK
Marcus Evensson Åredalens SSK
Marcus Johansson Östersunds SSK
Marcus Lundgren Älvsbyns MS
Marcus Ogemar-Hellgren Östersunds SSK
Markus Johansson Gargnäs MK
Mikael Johansson Malmfältens MCK
Mikael Ytterbom SMK Gävle
Nisse Kjellström SMK Söderhamn
Olle Olsson Team Walles MK
Oskar Norum Umeå AK
Peter Ericson Skellefteå MS
Petter Nårsa Moskosel SK
Pontus Engström Östersunds SSK
Pontus Nässlander Arjeplogs SF
Rasmus Brink Östersunds SSK
Rasmus Talus-Hjelm Morgongåva MF
Robin Svanberg SMK Söderhamn
Robin Svanhem Wilén Malmfältens MCK
Roger Karlsson Borlänge SSK
Sebastian Asp Kiruna MK
Simon Flinkfelt Älvsbyns MS
Simon Lundström Kiruna MK
Ted Lindborg Lingheds SK
Tom Johansson Gargnäs MK
Tony Johansson Robertsfors MS
Viktor Stenman Storuman SK
Uppdaterad: 2010-10-19 09:27
Skribent: Anders Tibbling

Årets sjätte protokoll från Snöskotersektionen.

2018-06-11

Årets femte protokoll från Snöskotersektionen.

2018-05-28

Här är de svenska förare som kommer att delta i helgen.

2018-05-03


FIM
FIM Europe
Riksidrottsförbundet
SISU
SMC
NMC
KONTAKTA OSS: kansli@svemo.se 011-231080 Sprängstensgatan 2 Box 2314 600 02 Norrköping