Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
Tillbaka Skriv ut
Snittlista

Snittlista Ungdomsserien 2011
Tycks något vara fel? Kontakta anders@speedwayresultat.com! 
  Namn Lagnamn M P B T H +B -B
2 Joel Kling Dackarna 10 132 7 139 50 11,12 10,56
5 Johan Jensen Dackarna 9 104 19 123 45 10,93 9,24
6 Freddie Broms Dackarna 11 142 4 146 55 10,62 10,33
11 Filip Hjelmland Dackarna 6 62 11 73 30 9,73 8,27
47 Timothy Turesson Dackarna 12 56 10 66 58 4,55 3,86
19 Tim Svensson Elit V/Bysar 12 119 5 124 60 8,27 7,93
24 Pontus Svensson Elit V/Bysar 11 94 8 102 54 7,56 6,96
28 Olle Wigström Elit V/Bysar 12 96 10 106 59 7,19 6,51
38 Linus Stuxberg Elit V/Bysar 12 73 17 90 62 5,81 4,71
53 Hugo Sandahl Elit V/Bysar 11 25 9 34 40 3,40 2,50
1 Kenny Wennerstam Elit Vetlanda 12 160 11 171 59 11,59 10,85
4 Henri Ahlbom Elit Vetlanda 11 139 9 148 54 10,96 10,30
7 Andreas Runesson Elit Vetlanda 12 130 22 152 59 10,31 8,81
13 Alexander Woentin Elit Vetlanda 14 133 31 164 69 9,51 7,71
29 Jakob Kraft Elit Vetlanda 10 75 9 84 47 7,15 6,38
17 Björn Nilsson Gnistorna 12 131 131 60 8,73 8,73
22 Maksymilian Bogdanowicz Gnistorna 12 109 9 118 60 7,87 7,27
39 Oskar Thulin Gnistorna 12 72 11 83 59 5,63 4,88
41 Sean Greenfield Gnistorna 7 43 3 46 35 5,26 4,91
46 Max Persson Gnistorna 7 30 10 40 35 4,57 3,43
60 Karl-Filip Nyberg Gnistorna 5 7 3 10 20 2,00 1,40
8 Joel Andersson Indianerna 12 143 7 150 60 10,00 9,53
25 Oskar Axelsson Indianerna 12 99 15 114 62 7,35 6,39
35 Viktor Flood Indianerna 12 77 15 92 60 6,13 5,13
36 Linus Andersson Indianerna 12 87 8 95 62 6,13 5,61
48 Daniel Halling Indianerna 5 14 6 20 18 4,44 3,11
57 Andreas Svensson Indianerna 7 14 5 19 27 2,81 2,07
21 André Koch Lejonen 9 89 1 90 45 8,00 7,91
42 Oskar Ohliw Lejonen 9 43 6 49 39 5,03 4,41
45 Oskar Rickardsson Lejonen 8 43 5 48 40 4,80 4,30
52 Robin Aadalen Lejonen 10 35 12 47 50 3,76 2,80
54 David Maijala Lejonen 1 3 1 4 5 3,20 2,40
58 Fredrik Henriksson Lejonen 10 28 5 33 48 2,75 2,33
20 Tim Johansson Masarna 9 85 5 90 44 8,18 7,73
23 Martin Liljekvist Masarna 11 99 8 107 55 7,78 7,20
30 Anton Bredin Masarna 10 70 13 83 47 7,06 5,96
32 Nike Lunna Masarna 4 26 4 30 18 6,67 5,78
33 Emil Millberg Masarna 12 80 14 94 58 6,48 5,52
49 Niklas Säyirö Masarna 6 19 8 27 25 4,32 3,04
3 Alex Johansson Piraterna 11 144 5 149 54 11,04 10,67
12 Jooa Partanen Piraterna 5 57 3 60 25 9,60 9,12
16 Sam Aronsson Piraterna 12 120 10 130 59 8,81 8,14
37 André Johansson Piraterna 11 69 11 80 54 5,93 5,11
51 Mårten Ross Carlsson Piraterna 8 30 8 38 38 4,00 3,16
55 Zeb Aronsson Piraterna 10 29 5 34 43 3,16 2,70
10 Antti Vuolas Rospigg/Smed 3 34 3 37 15 9,87 9,07
14 Niilo Vuolas Rospigg/Smed 2 23 23 10 9,20 9,20
26 Simon Eriksson Rospigg/Smed 12 106 2 108 59 7,32 7,19
43 Johannes Stark Rospigg/Smed 12 66 8 74 59 5,02 4,47
50 Kasperi Ahvenainen Rospigg/Smed 11 46 8 54 51 4,24 3,61
61 Alexander Holm Rospigg/Smed 3 3 3 6 15 1,60 0,80
62 Linus Nyman Rospigg/Smed 3 4 4 13 1,23 1,23
15 Joakim Christensen Västervik/Dack 12 128 9 137 60 9,13 8,53
18 Viktor Lockström Västervik/Dack 12 127 3 130 60 8,67 8,47
34 Anton Karlsson Västervik/Dack 11 80 5 85 54 6,30 5,93
40 Gustav Johansson Västervik/Dack 12 64 15 79 60 5,27 4,27
44 Jonathan Andersson Västervik/Dack 6 23 8 31 25 4,96 3,68
56 Albin Henriksson Västervik/Dack 8 18 6 24 32 3,00 2,25
9 Christoffer Selvin Örnarna 12 143 1 144 58 9,93 9,86
27 Marcus Berggren Örnarna 11 90 6 96 53 7,25 6,79
31 Sebastian Selvin Örnarna 12 93 8 101 59 6,85 6,31
59 Eric Ivarsson Örnarna 6 11 3 14 27 2,07 1,63
Uppdaterad: 2011-09-05 11:07
Skribent: Anders Nilsson
2018-06-19

Kvalet till årets SM Final körs i Norrköping onsdag den 4 juli kl. 19:00, reservdag är fredag den 6 juli.

2018-06-15

Kvalet till årets Ungdoms SM körs i Motala lördagen den 14 juli kl. 11:00, reservdag är söndag den 15 juli.

2018-06-15


FIM
FIM Europe
Riksidrottsförbundet
SISU
SMC
NMC
Samarbetspartner

Serieföreningen
KONTAKTA OSS: kansli@svemo.se 011-231080 Sprängstensgatan 2 Box 2314 600 02 Norrköping