Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
Foto: Studio76.se
Tillbaka Skriv ut
Uppkörning för Licens

För att erhålla en tävlingslicens i Supermoto krävs att du som förare genomför en godkänd uppkörning. 

 

Reglementet för Supermoto anger följande 

SR Supermoto
2.2

Regler för förarprov och anskaffande av licens Licens utdelas efter det att förare med godkännande genomgått av Svemo-klubb anordnad förarutbildning i Supermoto och inplaceras då i klass bas, junior, senior alternativt ungdom. 

2.3.
Kravet på förarutbildning för anskaffande av licens utgår för de förare som inom en 5 årsperiod har haft av Svemo utfärdad förarlicens oavsett gren.

 

Kontaktuppgifter till Uppkörningmän hittar du nedan

 

Lars Rostedt - Örebro 

e-post: larsrostedt@hotmail.com

mobil: 0708-110306


Erik Urmi - Borlänge

e-post: erik.urmi@svemo.se

mobil: 0706-286360

 

Matz Gustafsson - Örebro

e-post: marre@neonom.se

mobil: 0705-738266

 

Patrik Kerttu - Borås

e-post: p_kerttu@hotmail.com

mobil: 0768-099047

 

Johanna Carlsson - Säffle

e-post: johanna.carlsson@svemo.se

mobil: 0705-344010

 

Johan Granvik - Edsbro 

e-post: granvik.johan@gmail.com

mobil: 0739-362652

 

Tommy Ekström - Sala

e-post: info@supermotoab.se

mobil: 0723-951776

 

Mikael Carlsson - Torslanda

e-post: mikael.carlsson@doscap.se

mobil: 0709-464044


Uppdaterad: 2018-05-14 09:45
Skribent: Anders Tibbling
Epost: anders.tibbling@svemo.se

Nytt specialreglemente för Supermoto 2018-2019 finns nu ute.

2018-04-12

Inbjudan till NM 2018.

2018-02-16

Anmäl dig till hela serien och betala halva anmälningsavgiften.

2018-02-16


FIM
FIM Europe
Riksidrottsförbundet
SISU
SMC
NMC
Supermoto sponsorer

Made
EKAB
KONTAKTA OSS: kansli@svemo.se 011-231080 Sprängstensgatan 2 Box 2314 600 02 Norrköping