Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
Svenska Motorcykel- och Snöskoterförbundet
Tillbaka Skriv ut
Kontaktpersoner Säkerhetsråd

Säkerhetsrådet når du via sakerhet@svemo.se


Har du grenspecifika säkerhetsfrågor?

Ta kontakt med personen i säkerhetsrådet som kan svara på säkerhetsfrågor i just din sport - se alla kontakter i listan nedan.



Anja Rauch

Samordnare säkerhetsarbete
E-postanja.rauch@svemo.se
Telefon0114600739

Ulla Peterson

Kontaktperson i styrelsen för Svemos säkerhetsarbete
E-postulla.peterson@svemo.se
Telefon0705259371

Per Lennerman

Enduro
E-postper.lennerman@svemo.se
Telefon0708754101

Johan Andersson

Enduro
E-postjohan.andersson@svemo.se
Telefon0730319354

Ola Hansson

Trackracing
E-postola.hansson@svemo.se
Telefon0705935820

Magnus Markenfelt

Motocross
E-postmagnus.markenfelt@svemo.se
Telefon0707818753

Kenneth Strandborg

Trial
E-postkenneth-strandborg@telia.com
Telefon0708223569

Johan Granqvist

Dragracing
E-postjohan.granqvist@svemo.se
Telefon0707605514

Patrik Kerttu

Supermoto
E-postpatrik.kerttu@svemo.se
Telefon0734274071

Ulf Sjövald

Roadracing
E-postulf.sjovald@svemo.se
Telefon0767816585

Anders Berggren

Snöskoter
E-postanders.berggren@svemo.se
Telefon0706254379


Nyheter

Den 6 april har Säkerhetsrådet haft sitt andra möte för i år, i samband med Snöskoter VM i Boden.

2019-04-17

För att tillsammans kunna göra våra sporter säkrare för våra utövare, funktionärer och publik behöver vi lära oss mer om framförallt allvarliga olyckor som händer på våra tävlingar.

2019-04-10

Den 9-10 februari i Stockholm arrangerade Svenska motorcykel- och snöskoterförbundet Svemo ett europeiskt möte för en säkrare sport. Fokus var motocross där det finns flest utmaningar eftersom det är en av världens största motorcykelsporter.

2019-02-22

Snart är säsongen igång för alla våra sporter. Ett mycket bra tillfälle för varje klubb att nu se över sitt eget säkerhetsarbete! Välkommen att beställa material som stöttar din klubb i arbetet för en säkrare sport.

2019-02-20

ICE är en förkortning för "In Case of Emergency". Om du skulle råka ut för en olycka eller bli hastigt sjuk är det bra om sjukvårdspersonalen och tävlingsarrangören snabbt kan komma i kontakt med dina anhöriga.

2019-01-15

Distrikt, klubbar och sektioner kan erbjuda sina tävlingsledare och funktionärer en utbildning i krishantering vid allvarlig olycka i samarbete med POSOM.

2018-10-29


FIM
FIM Europe
Riksidrottsförbundet
SISU
SMC
NMC
Samarbetspartner

If
Intersport
HUAros
Accessdata
KONTAKTA OSS: kansli@svemo.se 011-231080 Sprängstensgatan 2 Box 2314 600 02 Norrköping