Hem / Nyheter / Motocross / Coupe de l´avenir 2021

Coupe de l´avenir 2021

Team Sweden, Segrade i klass Open och placerade sig 6:a i 65cc respektive 7:a i 85cc.

I tävlingen deltar varje nation med 3-manna lag i klasserna 65cc, 85cc, Open (MX1-MX2)
Förarna i team Sweden kämpade mycket bra på den tekniskt svår banan.

Förbunds Coach Mats Berglund vill ge en store eloge till Laban Alm, Rasmus Håkansson och Emil Jönrup (Lag-Open) för deras uppträdande, öppenhet och det stöd som dom gav de yngre svenska förarna i 65cc/85cc. Mats riktar också ett särskilt tack till Richard Eriksson som assisterande landslagscoach.



65cc-klassen (6:e plats)
I klass 65cc representerades Team Sverige av följande förare:
Dante Lantz (Njurunda MK)
Max Lindström (SMK Östgöta MC-Förening)
Oliver Jönsson (Stenungsunds MS)

85cc-klassen (7:e plats)
I klass 85cc representerades Team Sverige av följande förare:
Otto Gustavsson (Vissefjärda CK)
Sandro Sols (Geinge MK)
Freddie Bartlett (FMCK Borås)

Open-klassen (1:a (plats)
I klass 85cc representerades Team Sverige av följande förare:
Laban Alm (Uppsala MK)
Rasmus Håkansson (SMK Värnamo)
Emil Jönrup (Varbergs MK)

Resultatsammanställning:

COUPE DE L’AVENIR – INDIVIDUELL

OPEN
1. Tom GUYON 1+1+1; 2. Tom GRIMSHAW 2+4+2; 3. Rasmus HAKANSON 5+6+3; 4. Dylan MARCHAND 6+9+5; 5. Rainers ZUKS 4+5+12; 6. Sam NUNN 8+8+6; 7. Pihlak EGERT 9+7+9; 8. Emil JÖNRUP 13+10+4; 9. Sacha COENEN 17+2+10; 10. Laban ALM 7+13+13

85cc
1. Janis-Martins REISULIS 1+1+1; 2. Tomass SAICANS 2+2+2; 3. Aaro MENNA 3+3+4; 4. Marius NORDBØ 8+5+5; 5 Basile PIGOIS 4+11+6; 6. Gyan DOENSEN 6+8+10; 7. Dean GREGOIRE 12+7+8; 8. Ian AMPOORTER 7+9+11; 9. Cole Mc CULLOGH 10+6+13; 10. Aaron KOWATSCH 27+4+3; 11. Félix CARDINEAU 9+17+9; 12. Sandro SOLS 24+13+7; 13.Otto GUSTAVSSON 16+18+12

65CC
1. Léo  DISS FENARD 2+1; 2. Lucas LEOK 3+3; 3 Sleny GOYER 1+6; 4 Alfie GEDDES-GREEN 4+5; 5 Robbie DALY 6+7; 6 Karl TEESALU 5+8; 7 Alfie HERRON 8+9; 8 Olly WATERS 7+10; 9 Raphaël MENNILO 9+11; 10 Dante LANTZ 10+12; 11 Eeka LAAKSONEN 11+13; 12 Ollie HOLLAND 12+15; 13 Viktor LEPPÄLÄ 26+2; 14 Oliver JÖNSSON 14+14; 15 Okko OLLILA 13+17; 16 Enriko PEILMAN 29+4; 17 Max LINDSTRÖM 17+16; 18 Edijs PILECKIS 16+18; 19 Clement DEWATTINES 15+19; 20 Denijs BOGDANOVS 21+20; 21 Torre VAN MECHGELEN 20+21;…

COUPE DE L’AVENIR – NATIONSTÄVLING

OPEN
1. Sverige 48p; 2. England 56p; 3. Frankrike 60p; 4. Beligen 74p; 5. Schweiz 83p; 6. Estland 87p; 7. Lettland 94p; 8. Norge 130p; 9. Finland 130p; 10. Irland 161 p.

85CC
1. Lettland; 2. Frankrike; 3. Finland; 4. Tyskland; 5. Beligen; 6. Norge; 7. Sverige

65CC
1. Frankrike 19p; 2. Estland 23p; 3. England 29p; 4. Finland 56p; 5. Irland 62p; 6. Sverige 66p; 7. Beligen 94p

JOËL ROBERT TROPHY
1. Frankrike 148p; 2. Sverige 222p; 3. Lettland 224p; 4. Estland 231p; 5. England 255p; 6. Finland 261p; 7. Belgien 267p; 8. Irland 366p