Hem / Miljö / Miljöcertifiering / Miljöcertifierade anläggningar

Miljöcertifierade anläggningar

Miljöcertifierade anläggningar 2009-2019 finns här nedan.

Miljöcertifiering av anläggningar startade 2001.
Se alla miljöcertifierade anläggningar fr o m 2001 i dokumenten nedan.

Klubb Bana Distrikt Datum
Haparanda SK Haparanda Motorbana Övre Nora 2019-09-23
Skellefteå Enduro MX Förening Fällfors Trial Övre Norra 2019-06-26
FMCK Bohusdal Sågmons övningsområde Västra 2019-06-03
Djursdala SK Gäddgölsbanan Södra 2019-05-10
Hillareds Trial Club  HTC Indoor Arena  Västra 2018-12-06
Bottnaryd MX Klubb Lingonbanan Södra  2018-09-11
MSK Skinnskatteberg Bäcka Enduro Östra 2018-06-01
Skellefteå MS Storklintabanan Övre Norra 2018-05-07
MK Enduro  Team Örebro Täby endurobana  Västra  2018-05-05
Falkerud Enduroklubb  Falkerud endurobana Västra 2018-05-03
Gotlands MCK Gotland Ring Östra 2018-04-01
Hillareds TC Hillared Västra  2018-01-16
Kungsbacka TK Kungsbacka Inomhus Trial Västra 2017-11-15
Skellefteå MS Fatec Ring Kartinbana- och Minimotobana Övre Norra 2017-09-17
Försvarsmaktens Enduroklubb Blixås  Östra 2017-08-29 
Försvarsmaktens Enduroklubb Lillemark Östra 2017-08-29
SHRA Karlskoga Karlskoga Flygfält Västra 2017-07-10
Strömstads MK  Elsängen Endurobana Västra  2017-03-29
Mälardalens Enduroklubb  Stora Älgboda Östra  2017-01-21
Stuguns MK  Motorgården  Mellersta Norra 2016-10-19 
FMCK Strängnäs  Hålbyspåret  Östra  2016-07-19
Vilhelmina MK  Granberget Övre Norra 2016-06-29
Kilsbergens MK  Ragnarök  Västra  2016-05-01
Arvidsjaurs MS  Idrottsplatsen IP  Övre Norra 2016-01-02 
SMK Gävle Ersbo Endurobana Nedre Norra 2015-11-06
Sunne Enduroklubb Sunne Enduro-område   Västra  2015-11-12
SMK Arboga  Röforsbacken  Östra  2015-08-09
Bollnäs MK  Lottefors endurområde Nedre Norra  2015-05-28
Kumla Enduroförening  Trafikcenter Kumla  Västra  2015-05-21
Fagersta-Norberg Enduroklubb  Gäddtjärn  Östra  2015-04-27
FMCK Eksjö  Bockaåsen  Södra  2015-04-24
FMCK Eksjö Hagersryd 5:1  Södra 2015-04-14
Kilsbergens MK  Pilängen  Västra 2015-04-01
Infjärden Racing SK  Infjärdenbanan  Övre Norra 2016-02-05 
Race of Snow Motorklubb  Allmec Raceway  Övre Norra 2015-02-04
Älvbygdens MK  Kollanda Enduroslinga  Västra  2015-02-02
Skellefteå Enduro MX  Förening Endurobana Skellefteå Drivecenter Fällfors Övre Norra 2015-01-27
Alingsås MCK  Bälinge endurobana  Västra  2014-12-14 
Hedeby MCK  Korslötsbanan   Östra  2014-12-12
SMK Hedemora  Enduro träningsområde Turbo  Nedre Norra  2014-12-07
SMK Hedemora  Enduro träningsområde Karttjärnsbacken   Nedre Norra  2014-12-07
Team Värmland MK Björbybanan   Västra  2014-12-06
Torsby MK  Stensgård  Västra  2014-11-06
Smedjebackens MCK  Vilmoren Raceway  Nedre Norra  2014-09-18
Töreboda MK  Valkebergsbanan  Västra  2014-07-29
Sunne Enduroklubb  Munkfors Motorstadion "Tomtfallet"  Västra  2014-07-29
Hammarstands Cross & Enduro Club  Kullsta 1:71 Hammarstrands Motorstadion  Mellersta Norra  2014-06-05 
Hogdals MK  Kvarnabanan  Mellersta Norra  2014-05-28 
Hogdals MK  Skidstadion  Mellersta Norra  2014-05-28
Kullings MS  Endurobanan Remmene  Västra  2014-05-10
FMCK Borås  Endurobana Osdal 2:1  Västra  2014-05-03
SHRA Borås  Vårgårda Dragway  Västra  2014-03-23
Töreboda MK  Fimmerstabanan Enduro Töreboda  Västra  2014-02-06 
Skellefteå MS  Bureå Havsbana  Övre Norra  2014-01-30 
Föreningen Bofors Trial Team  Trindtorp, Fastigheten Bofors 1:3  Västra  2014-01-13
FMCK Hässleholm  Hovdala bana 1 och 2 samt Hörlinge  Södra  2013-12-19
Solshesters MCK  Ställverkets Endurobana  Södra  2013-12-15
FMCK Skövde  Kråkeberget 2  Västra  2013-12-08 
Fritids & Skoterföreningen  Nord Skotercrossbana Dundret, Gällivare  Övre Norra  2013-11-27 
Linköpings MS  Stångebro SM-träningsbana, Prästtomta  Östra  2013-11-14 
Tibro MK  Endurobana Laggaretomten  Västra  2013-11-04
Åre MX  Klubb Fäviken Raceway   Mellersta Norra  2013-10-25
Fagersta-Norbergs enduroklubb  Gäsjö 6:1  Östra  2013-09-20
Ludvika MS Björnhyttan  Nedre Norra  2013-08-01
Norra Gotlands MHF-Ungdom  Motorgård, Othem Klints 435 Östra  2013-07-15
Ullareds MK  Ullaredsbanan inkl. enduroområde  Västra  2013-07-25 
SMK Valdemarsvik  Toverums Motorsportområde  Östra  2013-05-05
Sala MSK  Råsbo endurobana  Östra  2013-05-05
FMCK Kalix  Kalix Motorstadion  Övre Norra  2013-03-23
Folkare MK  Jäder enduro träningsbana  Nedre Norra  2013-03-22 
Folkare MK  Räfsbo endurobana  Nedre Norra  2013-03-22
Vilhelmina MK  Sibirien  Övre Norra  2013-02-20
Älvsbyns MS   Tväråbanan  Övre Norra  2013-02-10
Försvarsmaktens EK Livgardet  Östra  2013-01-09
Mälardalens EK  Vendels Motorstadion (Bergby motorsportcentrum)  Östra  2012-12-10
Karlskoga EK   Kilsta, Öfalla och Tolen enduroomr.  Västra  2012-12-11
Norrahammars MK  Norrahammarsbanan, Flahult  Södra  2012-12-09
FMCK Umeå  Kalvbergets Endurobana  Övre Norra  2012-10-26
Mockfjärd MK  Mockfjärd Motorstadion  Nedre Norra  2012-10-21
Ludvika MX  Klubb Vanbobanan  Nedre Norra  2012-08-13 
Tärna SSK Remma "Ravenhill"  Övre Norra  2012-07-11 
Karlstad MX  Klubb Hynboholm   Västra  2012-06-13
Mariestads Enduroklubb Bånga enduroområde   Västra  2012-02-04
SHRA Vansbro-Äppelbo  Dala Järna Flygfält  Nedre Norra  2011-08-26
Mälardalens Motorklubb  Sala Racing Park  Östra  2011-07-18
Norbergs MCK  Bålsjöbanan  Östra  2011-07-11
Vännäs MK  Pengfors Motorstadion  Övre Norra  2011-05-27
Skäftberg Rangers MCK  Nederberga - Orsa Motorbana  Nedre Norra  2011-05-22
Jönåkers MCC  Kiladalens Motorbana  Östra  2011-05-07
Kungsbacka Trialklubb  YSBY, Sellmans kulle  Västra  2011-05-07
NDRS Motor Club  Tierp Arena  Östra  2011-05-04
Linde MSK  Hagalund  Västra  2011-05-01
Mörbylånga MK  Mörbylångabanan  Södra  2011-04-22
Bastmora MK  Bastmorabanan  Östra  2011-04-09
Fliseryd MK  Lustebanan  Södra  2011-04-08
Ödeshögs MK  Kulltorpsbanan   Östra  2011-04-02
Morgongåva MF  Morgongåva Motorstadion  Östra  2011-01-22
Älvsbyns MS  Skomanskälen   Övre Norra  2010-12-18
Bygdsiljum MK  Bygdsiljum Motorstadion  Övre Norra  2010-12-11 
Björkö Enduroklubb  Rödjenäs Gård  Södra  2010-11-22 
Rävemåla MK  Loabanan  Södra  2010-11-21 
Åbågen MCK  Krämplingebanan  Östra  2010-11-13
Åbågen MCK  MX Ramstigen  Östra  2010-11-13
Ilstorps Motions- och KCK  Emmas Fure  Södra  2010-11-04
Nora MK  Sligen Pershyttan Västra  2010-10-20
NRK Racing  Raceland Norrköping  Östra  2010-10-16
Jokkmokk Motocrossklubb  Jokkmokk Motorstadion Tårresvierra   Övre Norra  2010-10-15
MSK Skinnskatteberg  Sligen Bäcka  Östra  2010-10-03
Säters MK  Aspnäsbanan  Nedre Norra  2010-09-25
Snisbodarna MK  Snisbodarbanan Nedre Norra  2010-09-25
Tåsjö SSK  Tåsjöberget  Mellersta Norra  2010-09-05 
Öredalens IK  Öreströmsbanan  Övre Norra  2010-08-30
Löa Sportklubb  Löabanan  Västra  2010-08-12
Hudiksvalls MCK  HMCK Banan  Nedre Norra  2010-08-01
Flens MCC  Flens knattebana/endurobana  Östra  2010-06-22
Dragracingclub Ljusdal Färila Raceway  Nedre Norra  2010-06-17
SMK Tierp  Gubbobanan  Östra  2010-05-11
Kolsva MS Wahlstabanan  Östra  2010-05-03
Värmdö MK  Myttinge Motocrossbana  Östra  2010-04-20
Hoks Crossförening  Hokabanan   Södra  2010-04-10
Gamleby Motocrossklubb  Häckelstad  Södra  2010-03-27
Lidköpings MCK  Motorstadion Kartåsen   Västra  2010-03-10
Gnesta MK  Motorområdet Fridhem  Östra  2010-02-12
Järva MK  Barkarby Motorstadion  Östra  2010-01-16
MK Ran  Ljungåsbanan  Västra  2009-11-25
Årjängs MK  Brötebanan  Västra  2009-11-18 
Tvärskogs MK   Tvärskogs Motocrossbana  Södra  2009-11-07
Fjugesta MS  Ekeberg och Västanås  Västra   2009-11-07
Vågerse MK  Hovdalsbanan  Västra  2009-10-21
Tranemo MK  Skilleråsbanan  Västra  2009-09-01
Småbyarnas SK  Motorbanan Edsele  Mellersta Norra 2009-09-01
RodnKustom Racing Club  Kjula Dragstrip (Eskilstuna Flygpl)  Östra  2009-08-23
Härjedalens AK  Vemhåbanan   Mellersta Norra  2009-07-18
Solshesters MCK  Solkullabanan  Södra  2009-06-11
FMCK Eksjö  Blixås  Södra  2009-06-10
Storå MS  Gruvbanan  Västra  2009-05-15
Ingelstad RT  MCK IRT MX Arena  Södra  2009-05-13
Vårdkasens MSK  Huddinge Motorstadion  Östra  2009-04-27
Uddevalla MS  Bokenäsets Motorpark  Västra  2009-04-07 
Skivarps MK  Skivarps Motorbana  Södra  2009-04-04
MK Stencrossarna  Hillarpsbanan  Södra  2009-03-22
Timmernabbens MSK  Möreskogsbanan  Södra  2009-03-01
FMCK Gotland  Motorgropen  Östra  2009-02-12
Smålandsstenars MK  Villstadbanan  Södra  2009-02-12
SMK Dala Falun  Jämmerdalen, Grycksbo, Ingarvet Källslätten, Skog  Nedre Norra  2009-01-11 
Funbo MS  Lugnet Fredrikshov   Östra  2009-01-09