Hem / Regler

Regler

SR Motocross 2022/2023
Klicka på bilden för att läsa

Omslag MXS12.PNG

Regeluppdateringar för 2021 (Rev.20210401)
(Fet stil anger ändringar för 2020, Röd text anger ändringar för 2021)

Sjukvårdsbilaga för 2022

Förtydligande av samkörning kvinnliga deltagare med andra klasser (Rev.20210614)

Klubbtävling Motocross (pdf) Rev.20200901

Reglemente för statustävlingar i Motocross 2021:

MXSM (pdf) - Rev.20210421

Ungdoms-SM (pdf) - Rev.20210603

Svemo Cup / Race Magazine Cup (pdf) - Rev.20210603

Junior-SM (pdf) - Rev.20210610

Sverige Cup (pdf) - Rev.20210610

RM Veteran/Classic/Twin Shock/Evo (pdf) - Rev.20210204

SCF Cup Sidvagn/MXS (pdf) - Rev.20210201

Lag-SM (pdf) - Rev.20210816

SM Sprint Motocross (pdf)

Övriga regelmente

VM MXGP/MX2/Woman/Lag-VM, Veteran World Cup (FIM Hemsida)
EM 65cc/85cc/125cc/250cc/300cc/Lag-EM (FIM Europe Hemsida)
Teknisk dokumentation Motocross 2018 (pdf)
Tekniska maskindetaljer Veteran Motocross (pdf)

 

Nationellt Tävlingsreglemente 2022-2023
Klicka på bilden för att läsa 

NT_Omslag_TEST.JPG

Svemos Stadgar 2022
S 12 stadgar.PNG

Stadgarna har uppdateras efter förbundsmötet 2022-04-02

SPAR - Svemo policy och allmänna regler 2022

S 12 SPAR.PNG

 

Informationsdokument för ljudmätning

Regler och vägledning ljudmätning (pdf)

 

Övriga tillägg, förtydligandeoch information

1. Klasser och nummerplåtsfärger
2. Sjukvårdsbereddskap, Bilaga A, SR Motocross (pdf) (2022)