Licensavgifterna justeras inför 2027

Förbundsstyrelsen har beslutat att justera licensavgifterna inför verksamhetsåret 2027. Beslutet är en del av arbetet med att stärka Svemos ekonomi och skapa förutsättningar för en långsiktigt hållbar verksamhet.

Samtidigt genomförs förändringen för att följa tidigare beslut från förbundsmötet om att motions- och träningsverksamheten ska stå för en större del av licensintäkterna.

Bakgrunden till beslutet

Motorsporten har ännu inte återhämtat sig efter pandemin i den omfattning som förväntats. Under de senaste åren har Svemo sänkt licensavgifterna i syfte att minska de ekonomiska trösklarna och öka antalet licenstagare. Den utveckling som förväntades har dock uteblivit och licensvolymerna har inte ökat i den omfattning som behövts.

Samtidigt står Svemo inför ett budgeterat underskott på cirka 6 miljoner kronor. För att stärka förbundets ekonomi och skapa förutsättningar för en budget i balans har styrelsen därför beslutat att justera licensavgifterna inför 2027.

Ny licensstruktur med tre avgiftsgrupper

Som en del av förändringen införs en ny licensstruktur med tre avgiftsgrupper. Syftet är att skapa en mer ändamålsenlig fördelning mellan sporterna och göra det möjligt att anpassa avgifterna utifrån olika förutsättningar.

Oförändrade avgifter för barn och ungdomar

I arbetet med de nya avgifterna har särskild hänsyn tagits till barn och ungdomar. För förare upp till och med 15 år lämnas licensavgifterna oförändrade. Målsättningen är att inte öka kostnaderna för de yngsta utövarna och deras familjer.

Hänsyn till äldre förare

Även äldre förare har varit en prioriterad grupp i översynen. Förare från 65 år och uppåt kommer fortsatt att erbjudas subventionerade tävlingstillägg jämfört med den ordinarie vuxengruppen.

I många fall fortfarande under tidigare nivåer

De nya avgifterna innebär en höjning jämfört med 2026 års nivåer. Samtidigt ligger flera licensavgifter fortfarande under de nivåer som gällde innan de senaste årens avgiftssänkningar genomfördes.

Nu väntar en ny säsong med träning, tävlingar, gemenskap och motorsportupplevelser över hela landet. Genom din licens blir du en del av den verksamhet som varje år gör det möjligt för tusentals utövare att utvecklas, mötas och uppleva glädjen i motorsporten.

Årets justering av licensavgifterna är en del av arbetet med att skapa en långsiktigt hållbar ekonomi för förbundet. Det ger förutsättningar att fortsätta stödja och utveckla svensk motorsport, både idag och i framtiden.

Priserna för respektive licenstyp presenteras nedan:

Grupp 1: Isracing, Long Track, Motocross, Roadracing, Speedway och Supermoto

Från året
man fyller
Träningslicens Nationellt tävlingstillägg Internationellt tävlingstillägg Tillfälligt tävlingstillägg Elittillägg Tilläggssport
-11 år 400 kr 450 kr xxx 200 kr xxx Gratis
12 – 15 år 600 kr 450 kr 600 kr 200 kr xxx Gratis
16 – 21 år 1200 kr 1600 kr 600 kr 400 kr 400 kr 500 kr
22 – 64 år 1200 kr 2000 kr 600 kr 400 kr 400 kr 500 kr
65+ 1200 kr 1000 kr 600 kr 400 kr 400 kr 500 kr

Grupp 2: Aquabike, Dragracing, Flat Track, Minimoto, Motosurf, Offshore, Rundbana, Trial

Från året
man fyller
Träningslicens Nationellt tävlingstillägg Internationellt tävlingstillägg Tillfälligt tävlingstillägg Elittillägg Tilläggssport
-11 år 400 kr 450 kr xxx 200 kr xxx Gratis
12 – 15 år 600 kr 450 kr 600 kr 200 kr xxx Gratis
16 – 21 år 1200 kr 500 kr 600 kr 400 kr 400 kr 500* kr
22 – 64 år 1200 kr 700 kr 600 kr 400 kr 400 kr 500* kr
65+ 1200 kr 500 kr 600 kr 400 kr 400 kr 500* kr

Grupp 3: Enduro, snöskoter, isbana, backe

Från året
man fyller
Träningslicens Nationellt tävlingstillägg Internationellt tävlingstillägg Tillfälligt tävlingstillägg Elittillägg Tilläggssport 
-11 år  400 kr  450 kr xxx  200 kr xxx Gratis
12 – 15 år  600 kr  450 kr  600 kr  200 kr xxx Gratis
16 – 21 år  1200 kr  1000 kr  600 kr  400 kr  400 kr  500* kr
22 – 64 år  1200 kr  1300 kr  600 kr  400 kr  400 kr  500* kr
65+  1200 kr  1000 kr  600 kr  400 kr  400 kr  500* kr

*Till Grundavgiften för en tilläggsgren är 500 kr. Om tilläggsgrenen tillhör en licensgrupp med ett högre nationellt tävlingstillägg än den ursprungliga licensen, tillkommer även mellanskillnaden mellan gruppernas tävlingstillägg.

Exempel: En förare med licens i Grupp 2 (22–64 år) som vill lägga till en gren i Grupp 1 betalar 500 kr för tilläggsgrenen samt 1 300 kr i mellanskillnad mellan tävlingstilläggen (2 000 – 700 kr). Totalt 1 800 kr.

Räkneexempel:
Du är 22 år och ska tävla nationellt och internationellt inom supermoto, sporten har valt att använda elittillägget i sin sport, och du vill även tävla inom enduro. Börja från vänster och lägg ihop raderna: 1200+2000+600+400+500=4700 kr

Träningslicens

  • Gäller för träning inom Sverige på Svemo-godkända banor
  • Gäller även för deltagande i klubbtävling som arrangeras av den förening som anges på utövarens licens
  • För Minder inom Trial krävs lägst träningslicens

För barn upp till och med 11 år

För barn upp till och med 11 år som tränar på Svemo-godkänd bana krävs ingen träningslicens, (föreningen kan däremot ställa det kravet). Barnet är då enbart halvförsäkrad. Det finns dock möjligheten att köpa en träningslicens och då är man fullförsäkrad, då krävs det medlemskap i förening samt att man har en profil i GoBraap

Från och med det kalenderår som barnet fyller 12 år krävs antingen Prova-På licens för att testa våra sporter, eller en träningslicens för att träna mer kontinuerligt.

Nationellt tävlingstillägg

  • Träningslicens krävs för att kunna lösa nationellt tävlingstillägg
  • Gäller för träning och tävling inom Sverige på Svemo-godkända banor

Internationellt tävlingstillägg

  • Nationellt tävlingstillägg krävs för att kunna lösa internationellt tävlingstillägg, (gäller inte för Minder inom trial)
  • Gäller för träning och tävling internationellt på godkända banor genom det FIM/FIME anslutna förbundet i aktuellt land, och för internationella tävlingar sanktionerade av UIM
  • Vid FIM/FIME mästerskapstävlingar krävs även VM/EM licens utfärdade av aktuell organisation
  • Vid mästerskapstävling inom UIM kan superlicens krävas

Tillfälligt tävlingstillägg

  • Träningslicens krävs för att kunna lösa tillfälligt tävlingstillägg
  • Gäller för tävling nationellt inom Sverige vid ett specifikt tillfälle och vald sportgren

Elittillägg

  • Elittillägg är en behörighet som är valfri för de sporter som väljer att använda den i sin verksamhet
  • Tillägget kommer att hanteras på samma sätt som dagens Elitlicens, och gäller för de förare som kvalificerar sig enligt sportens regler

Tilläggssport

  • Om man köper en tilläggssport inom sin egen grupp så kostar det 500 kr
  • Om man i grupp två eller tre köper en tilläggssport från en grupp där tävlingstillägget är dyrare än i den egena gruppen så kostar tillägget 500 kr + mellanskillnaden.

Prova-på-licens

Vill du prova någon av Svemos alla sporter? Då kan du köpa Svemo Prova-På licens!

OBS – alla har ett gratis prova-på tillfälle per person och kalenderår!

Prova-På licens krävs från det kalenderår man fyller 12 år. Man ska även inneha ett svenskt personnummer och vara inskriven i försäkringskassa.

Det finns inget krav på medlemskap i Svemoansluten förening.

Prova-på licensen beställs/köps i appen GoBraap och ska visas upp vid prova-på aktiviteten. Du behöver skapa ett inlogg i appen för att kunna beställa/köpa licens.

Licensen är giltig på det datum som står på licensen samt under banans öppettider.

Det går även bra att förbeställa licensen, tänk på att ange rätt datum då du har tänkt att använda licensen på aktuell Svemo-godkänd bana.

Kontrollera alltid med föreningen du avser att besöka, så att prova-på aktiviteten kan genomföras vid önskad tid.

Priset för den digitala Prov-På licensen är 225 kr per gång. (Ett gratis-tillfälle per person per år)

OBS! Prova-På licensen gäller endast i Sverige på den bana som du har anmält och du får inte tävla med den. 

Om du, efter ett antal Prova-På tillfällen i stället vill köpa en personlig träningslicens, så krävs medlemskap i Svemoansluten förening, samt att föreningen registrerat dig som medlem, då får du automatiskt en profil i GoBraap.