Nu går tåget!
Alla ombord - är din förening redo för systemskiftet?
Nu har GoBraap turnén officiellt börjat!
Under augusti och september befinner sig Linda, Erik och Henrik från kanslipersonalen på resande fot genom Sverige för att träffa er i föreningarna och distrikten. Även Daniel (och eventuellt någon mer) från GoBraap är med på resan.
Syftet? Att ge er en tydlig genomgång av övergången till GoBraap och när och hur det ersätter TA. Ta möjligheten att lyssna och ställa era frågor om införande och funktionalitet.
Under resans gång kommer vi uppdatera hemsidan med några vanliga frågor och svar som dyker upp om GoBraap på de olika träffarna.
Om du inte är anmäld till en träff ännu så hör av dig till linda.lindkvist@svemo.se , det finns några platser kvar!
Se hela turnéschemat här!
VIKTIGA DATUM ATT HA KOLL PÅ
TÄVLINGSANSÖKAN
• 15 december 2026 – sista dagen att skicka in en tävlingsansökan i TA före systembytet
• 16 december 2026–9 februari 2027 – frysperiod, då inga tävlingsansökningar kan göras
• 10 februari 2027 – tävlingsansökan öppnar i GoBraap
TÄVLINGSGENOMFÖRANDE
• Tävlingar med tävlingsdatum senast den 28 februari 2027 genomförs och slutförs i TA
• Godkända tävlingar med tävlingsdatum från och med den 1 mars 2027 flyttas över till och genomförs i GoBraap
Kom ihåg: Ansökningsdatumet avgör var ansökan görs – tävlingsdatumet avgör i vilket system tävlingen genomförs.
SUPPORT – vem hjälper vem i det nya systemet?
- GoBraap ansvarar för teknisk support, exempelvis inloggning, behörigheter och tekniska fel
- Svemo svarar på verksamhetsfrågor om exempelvis regler, tillstånd, licenser, besiktning och utbildningar
- Arrangörer hjälper förare med frågor om den aktuella tävlingen
- Föreningar hjälper förare med frågor om medlemskap, träning och föreningsarbete

Relaterade artiklar:

– Vi kommer till er!

Det nya verksamhetssystemet